Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:23
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Dawnej fotografii czar. Nowe wydawnictwo kaliskiego muzeum ZDJĘCIA

Kaliszanie zachłysnęli się fotografią. Pierwsze zakłady w naszym mieście zaczęły powstawać w połowie XIX wieku. Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowało ich sporo, a każdy starał się nadążać za technicznymi nowinkami i robić lepsze i trwalsze zdjęcia. Sporo z nich zachowało się do dzisiaj i można je zobaczyć w katalogu „Kaliszanie na dawnej fotografii”, który jest pokłosiem wystawy w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
Dawnej fotografii czar. Nowe wydawnictwo kaliskiego muzeum ZDJĘCIA

Wystawa prezentowana w muzeum to próba naukowego spojrzenia na dzieje kaliskiej fotografii. Podobnie jest z publikacją, którą podzielono na dwie części. W pierwszej jest spis i opis wszystkich działających w mieście od lat 50. XIX wieku zakładów fotograficznych. Część druga to wykonane w nich portrety, najczęściej niezidentyfikowanych osób, ale zastosowana technika pozwoliła na ich chronologiczne umieszczenie w albumie. –  Wykonane są w technice albuminowej, jak i kolodionowej, ale też żelatynowo – srebrowej. Mamy zdjęcia ze wszystkich zakładów fotograficznych działających do pierwszej wojny światowej, oprócz jednego - zakładu A. Komara. W katalogu jest mowa o tym zakładzie fotograficznym, niestety nie posiadamy ani jednego zdjęcia. Być może ktoś z kaliszan ma taką fotografię i będzie chciał nam przekazać – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK. I pomóc w identyfikacji osób, które na niej widnieją.

Najstarszym zakładem otwartym w Kaliszu był ten należący do S. Bette (imię nieznane). W książce jest pięć zdjęć wykonanych w tym atelier. Wszystkie są zgodne z ówczesną modą. Osoby fotografowane stoją na tle kotary, przy kolumnie, w sztywnym, bardzo oficjalnym szafarzu. - Najstarsze zdjęcia pochodzą już z lat 50. XIX wieku, a to oznacza, że fotografia do Kalisza bardzo szybko dotarła i znalazła tutaj swoich odbiorców. A trzeba dodać, że wtedy fotografia nie była najtańszą usługą, więc można stwierdzić, że kaliszanie byli zamożni, bo było ich stać, by te zdjęcia wykonywać – dodaje Sylwia Kucharska.

Książkę „Kaliszanie na starej fotografii” można kupić w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Tam też do 25 maja tego roku można oglądać wystawę pod tym samym tytułem. A stare metody fotograficzne będzie można poznać w najbliższą sobotę, w ramach „Nocy Muzeów”, która w tym roku w kaliskiej placówce będzie poświęcona właśnie zdjęciom.

AW, zdjęcia autor, zbiory Muzeum Okregowego Ziemi Kaliskiej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama