Wizyta w siedzibie straży pożarnej zawsze wzbudza sporo emocji, bo wiele osób zastanawia się, jak wygląda od wewnątrz i w jaki sprzęt jest wyposażona. Interesująca jest również sama praca strażaków, która jest jedną z najtrudniejszych wykonywanych przez służby mundurowe w kraju. I tę ciekawość zaspokoili strażacy, otwierając przed młodzieżą z pleszewskiego Centrum podwoje komendy. - Organizowanie wycieczek dla osób z zewnątrz nie jest dla nas niczym nowym. Zawsze bardzo chętnie gościmy uczniów z naszych szkół i regularnie otwieramy strażnicę przed mieszkańcami powiatu. Do tego również prowadzimy cykliczne akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach - wyjaśnia mł.asp. Mariusz Glapa, rzecznik prasowy KPPSP w Pleszewie.
A podczas wizyty w komendzie młodzież miała okazję zobaczyć z bliska wszystkie wozy bojowe wraz z wyposażeniem oraz stroje strażaków przeznaczone do akcji ratowniczo-gaśniczych wraz z całym osprzętem. Nie obyło się też bez sławnego zjazdu na ześlizgu. Dla niewtajemniczonych - jest to potocznie nazywany "zjazd na rurze", którą strażacy wykorzystują podczas alarmów. Dzięki temu udaje im się zaoszczędzić sporo czasu, który zajmowałoby zbieganie po schodach.
Uczniowie mieli też okazję przekonać się osobiście, jak wygląda w praktyce użycie węża strażackiego. - Wykorzystujemy każdą okazję do tego, aby naszej młodzieży pokazać od wewnątrz instytucje takie właśnie, jak straż pożarna. Dzięki temu mają okazję poznać pracę pożarników od wewnątrz i osobiście przekonać się, jak ważne i odpowiedzialne jest to zajęcie. Wkrótce nasza młodzież wybiera się też z wizytą do Aresztu Śledczego w Ostrowie, z którym mamy zawarte porozumienie o współpracy. Odwiedzi również tamtejszą komendę policji i zobaczy, jak się pracuje w większych jednostkach – dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Przez lata strażacy byli kojarzeni tylko z walką z ogniem. To się jednak zmieniło i dzisiaj oprócz walki z tym żywiołem zajmują się m.in. ratowaniem ofiar wypadków, walką z klęskami żywiołowymi, ratownictwem technicznym, chemicznym, ekologicznym i medycznym.
AW, CKIW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze