Karta liczy dokładnie 103 lata. Wysłano ją pocztą polową 24 marca 1915 r., z miejscowości Stenay we Francji do Jankowa Przygodzkiego. Jak mówi Edmund Radziszewski, historyk i regionalista, który właśnie przyniósł ją do Muzeum pocztówka to pozdrowienia. – Ich adresatem jest Cecylia Jędrzejewska. Serdeczności z dalekiej Francji wysłał jej mąż Paweł, wcielony do armii niemieckiej w Poznaniu. Pułk Pawła Jędrzejewskiego od 21 lutego do grudnia 1916 roku brał udział w walkach pod Verdun.
Uwagę przykuwa zdjęcie żołnierzy w oryginalnych niemieckich mundurach i ówczesne stemple pocztowe. - Nadawca (stoi na zdjęciu pierwszy od strony lewej, w trzecim rzędzie) pewno nie liczył, że karta przetrwa stulecie - zastanawia się Edmund Radziszewski i dodaje, że dalsze losy Pawła Jędrzejewskiego i jego żony są nieznane.
Autor pozdrowień urodził się w 1879 roku w Jankowie Przygodzkim, był synem Pawła Jędrzejewskiego i Elżbiety Kehler (Keller). W 1907 roku ożenił się z Cecylią Ratajek pochodzącą z Raczyc, córką Franciszka Ratajka i Marii z domu Bergander. Przypuszczalnie powołany został do armii niemieckiej jeszcze przed I wojną światową.
Kartka jest darem kolekcjonera Jacka Morawskiego z Ostrowa Wielkopolskiego, który jest prezesem tamtejszego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
W czasie I wojny światowej po stronie Cesarstwa Niemieckiego walczyło 780 tys. Polaków.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze