W uroczystościach wzięła udział młodzież z 15 komend Ochotniczych Hufców Pracy z całego kraju oraz 6 Centrów Kształcenia i Wychowania OHP. Uczestniczyli w niej także: wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg, władze samorządowe województwa i miasta oraz powiatu pleszewskiego. Nie zabrakło grupy mieszkańców Pleszewa, a szczególnie młodzieży z miejscowych szkół.
Ogólnopolskie obchody w Pleszewie rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Zbawiciela, którą koncelebrował ks. biskup Łukasz Buzun. Po mszy zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą Jana Pawła II, która znajduje się na budynku Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.
Później goście przemaszerowali do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, gdzie na placu apelowym odbyły się uroczystości główne. W ramach ceremoniału wojskowego odbył się apel pamięci, wystrzelono salwę honorową, a kompania honorowa 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk przemaszerowała w paradnym szyku. Dla zebranych gości zagrała również Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. - To wyjątkowa uroczystość dla nas wszystkich, a szczególnie dla młodzieży. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie tradycji i pamięć o historii, co sam bardzo chętnie czynię. A przykładem na to jest moja prelekcja, którą wygłosiłem podczas sesji naukowej pt. „Młodzież w walce o odzyskanie niepodległości i jej udział w Powstaniu Wielkopolskim” zorganizowanej w ramach obchodów w Pleszewie. Była ona poświęcona życiorysom w służbie niepodległej Pawła Cymsa i Franciszka Perla - powiedział Bogdan Ścibut, kKomendant Główny OHP obecny na uroczystościach.
Drugim prelegentem podczas sympozjum był prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński z Uniwersytetu Opolskiego, który mówił o patriotycznym wychowaniu młodzieży w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy. Kolejnym elementem uroczystych obchodów był test wiedzy historycznej dla młodzieży. - Składał się on z 20 pytań podzielonych tematycznie. Część dotyczyła Powstania Wielkopolskiego, część odzyskania niepodległości, a część historii Ochotniczych Hufców Pracy - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW w Pleszewie.
Na zwycięzców czekały atrakcyjne upominki, podobnie jak na tych uczniów, którzy brali udział w zawodach strzeleckich odbywających się na krytej strzelnicy Bractwa Kurkowego oraz poligonie Karczemka, należącego do Ligi Obrony Kraju. Obchodom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego będącego na stanie Wojska Polskiego, którą z ciekawością zwiedzali zaproszeni goście oraz mieszkańcy Pleszewa.
AW, CKiW OHP w Pleszewie, zdjęcia: Piotr Fehler
Napisz komentarz
Komentarze