Sporo osób skorzystało z konsultacji internistycznych, podczas których pacjentom wykonano EKG i zmierzono ciśnienie krwi. Oprócz tego każdy z nich otrzymał specjalistyczny notes, w którym powinien zapisywać wyniki pomiarów ciśnienia oraz poziomu cukru wykonywanych w domu. Przekazano im również broszury i ulotki, w których zawarto najważniejsze informacje dotyczące zdrowego trybu życia oraz życia z cukrzycą. – Podczas akcji pacjentami zajęła się doktor Elżbieta Staniów, która badała przybyłe osoby i konsultowała m.in. wyniki EKG oraz wyniki badań, z którymi przychodziły. Jedną osobę natychmiast skierowano i zaprowadzono na Szpitalny Oddział Ratunkowy w celu dalszego postępowania leczniczego. Czterem osobom udzielono porady co do wykonania szczegółowych badań dotyczących chorób tarczycy, przerostu gruczołu krokowego i niewydolności krążenia – wylicza Wanda Olesińska, kierownika ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w szpitalu w Jarocinie.
Nie zabrakło też chętnych do skorzystania z konsultacji chirurgiczno-onkologicznych, ginekologicznych i dietetycznych. – Konsultacje w tych dziedzinach przeprowadzamy od pierwszej naszej akcji, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy również cieszyły się dużym zainteresowaniem i wiemy, że są potrzebne. Była to więc doskonała okazja do tego, aby te osoby, które na co dzień nie mają czasu albo możliwości skorzystały z nich – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Nowością były porady endokrynologa, który podczas „Białej niedzieli” przyjął blisko 20 osób. – Nie jest tajemnicą, że w państwowych placówkach zdrowia dostęp do lekarzy endokrynologów jest znikomy. Dlatego też postanowiliśmy skorzystać z uprzejmości dra n. med. Jerzego Skrobisza, który wspólnie z naszymi lekarzami wykonuje operacje tarczycy w jarocińskim szpitalu. Liczba zainteresowanych pokazała, że takie konsultacje są potrzebne, a wielu pacjentów dowiedziało się, że wymaga dalszego leczenia – uzupełnia prezes.
Z porad dietetyka również skorzystało kilkanaście osób w przedziale wiekowym od 40 do 65 lat. Nie zabrakło też bardzo młodych ludzi, którzy tak jak i dorośli borykają się z nadwagą lub otyłością. Wśród nich byli też pacjenci mający problem z cukrzycą i tarczycą, a te choroby często zaburzają metabolizm i wymagają specjalistycznej diety. – Cieszę się, że świadomość społeczeństwa na temat zdrowia jest coraz większa i mieszkańcy powiatu jarocińskiego coraz chętniej korzystają z udziału w takich akcjach, jak „Biała niedziela”. My jako starostwo również się do niej przyłączyliśmy, przekazaliśmy też wiele przydatnych gadżetów, z których badani pacjenci na pewno będą korzystali – podkreśla Stanisław Martuzalski, członek zarządu powiatu jarocińskiego.
Okazuje się, że z badań chętniej korzystają panie, niż panowie. I to one, podobnie jak podczas dwóch poprzednich akcji, stanowiły aż 70% pacjentów. W akcji pomagała też młodzież z jarocińskiej „Dwójki” , która szkoli przyszłych ratowników medycznych i żołnierzy. Szkoła za każdym razem w ten sposób włącza się do działań prozdrowotnych w powiecie.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze