Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:23
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Odtworzyli starą reklamę piekarni Mystkowskiego. Tego typu szyldów kaliskie tynki skrywają dziesiątki

Reklama piekarni Kazimierza Mystkowskiego powróciła na dawne miejsce. Wykonana zgodnie z oryginałem została odtworzona na ścianie budynku "Społem" i przypomina o pierwszym jego właścicielu. To druga odtworzona w mieście dawna reklama. Dwie zostały też zrekonstruowane, a dziesiątki kolejnych czekają, by je zauważono.
Odtworzyli starą reklamę piekarni Mystkowskiego. Tego typu szyldów kaliskie tynki skrywają dziesiątki

Wszystko dzięki pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy znaleźli zdjęcia oryginalnej reklamy Piekarni Nowej Kazimierza Mystkowskiego. Wtedy ze strony Mateusza Halaka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu padła propozycja, by odtworzyć XIX-wieczne grafity i w ten sposób przypomnieć historię nieruchomości, która nierozerwalnie wiąże się z piekarnictwem i cukiernictwem.

Już dwa wieku temu w budynku u zbiegu Sukienniczej i Browarnej mieściła się piekarnia. Jej właścicielem był właśnie Kazimierz Mystkowski, pionier w produkcji różnego rodzaju łakoci. Parowa Fabryka Pierników i Biszkoptów, którą prowadził, znana była także poza granicami miasta.

Po nacjonalizacji, w budynku mieściła się „Kaliszanka”. Od kilkudziesięciu lat to główna siedziba PSS "Społem" w Kaliszu. Właśnie Piotr Zasuń, prezes tej spółki, przychylnym okiem spojrzał na propozycję odtworzenia starej reklamy. W trakcie prac prowadzonych przez firmę Stefana Paraczyńskiego, udało się odtworzyć stary mural, ale także odnowić całą ścianę, na której widnieje oraz komin.  

Kilka lat temu, w trakcie remontu elewacji kamienicy przy Głównym Rynku, odkryto fragmenty reklamy zakładu zegarmistrzowskiego Bruna Roberta Siltera. Dzięki staraniom Macieja Błachowicza, kaliskiego historyka, udało się ją zrekonstruować. Podobnie było z szyldem przy ul. Garncarskiej. W ostatnim czasie, przy okazji remontu budynku Calisii, w którym powstaje hotel, odtworzono reklamę Fabryki Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera. – Nie wszystkie stare reklamy mają tyle szczęścia. Tych jest całe mnóstwo, ale większość zakrywają współczesne tynki. Niektóre prześwitują przez nałożone na nie materiały, dlatego wiemy, że się zachowały – mówi Maciej Błachowicz. – Chyba najpiękniejsza znajduje się w podwórzu kamienicy przy Nowym Rynku. To pozostałość Sklepu Kolonialnego, ale niestety kilka lat temu założono na tej samej ścianie wentylator. O ile MZBM poddaje konserwacji takie reklamy to w przypadku właścicieli prywatnych postulowałem, aby była dotacja miejska na ich konserwację. Niestety bezskutecznie. Dlatego te pozostałości bogatej historii naszego miasta nie tylko niszczeją na skutek upływającego czasu, ale też bardzo często są niszczone przez ludzi.

AW, zdjęcia autor, Maciej Błachowicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama