Program „Głos zza krat” realizowany jest cyklicznie już od 5 lat. W jego ramach, kilka razy w roku, odbywają się spotkania w zakładzie karnym, podczas których uczniowie południowowielkopolskich szkół mają okazję poznać funkcjonowanie aresztu od wewnątrz, dowiedzieć się, jakie zasady tam obowiązują oraz poznać bliżej pracę służby więziennej, która jest odpowiedzialna nie tylko za nadzór nad osadzonymi, ale i też ich resocjalizację. - Stałym elementem programu jest spotkanie z jednym z osadzonych, który opowiada młodzieży o swoich losach. Tym razem była to osoba, która dostała wyrok za handel narkotykami i kradzieże. Podczas spotkania z uczniami skazany opowiadał o tym, jak zszedł na złą drogę i dlaczego tego żałuje - wyjaśnia ppor. Michał Łuczkanin, psycholog z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.
Jak podkreślają więziennicy spotkanie z młodzieżą jest też nie bez znaczenia dla samego osadzonego. - Otworzenie się przed grupą młodzieży, przyznanie się do swoich błędów i analizowanie życiowych wyborów ma ogromną wartość resocjalizacyjną. I o to też chodzi w tym programie - dodaje wyjaśnia ppor. Łuczkanin.
Młodzież z pleszewskiego Centrum Areszt Śledczy w Ostrowie odwiedziła już po raz drugi. Pierwszy raz zajęcia edukacyjne w zakładzie karnym odbyła w ubiegłym roku. - To przedsięwzięcie jest bardzo dobrym sposobem na to, aby nasi podopieczni zobaczyli, jak wygląda życie za kratami. Jest to też bardzo istotny element profilaktyki, który ma ostrzegać wszystkich bez wyjątku - i młodzież, i dorosłych przed popełnianiem życiowych błędów. Myślę, że każda placówka edukacyjna, jeśli ma taką możliwość, powinna takie lekcje w Areszcie Śledczym odbyć – uważa Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.
Wizyta w placówce penitencjarnej to jeden z elementów porozumienia o współpracy z Aresztem Śledczym. Wcześniej odbyły się szkolenia dla wychowawców i opiekunów z CKiW OHP na temat uzależnień.
AW, CKiW OHP, zdjęcia: ppor. Michał Łuczkanin, Areszt Śledczy w Ostrowie Wlkp.
Napisz komentarz
Komentarze