Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto trąbek, tub i puzonów ZDJĘCIA

Z trąbką pod pachą, puzonem na plecach czy tubą ukrytą w futerale po ulicach Kalisza przechadzają się młodzi muzycy. Raz po raz z wieży bazyliki oraz wieży ratuszowej wczesnym popołudniem docierają do nas dźwięki nie tylko kaliskiego hejnału. To oznaki trwającej w naszym mieście od niedzieli Letniej Akademii Dętych Instrumentów Blaszanych. Do południa odbywają się warsztaty i wykłady dla uczniów i studentów, a po południu i wieczorem bezpłatne koncerty w bazylice, szkole muzycznej oraz Centrum Kultury i Sztuki. Wielki plenerowy finał odbędzie się w piątek o 16.00 na Rynku Głównym.
Święto trąbek, tub i puzonów ZDJĘCIA

Już podczas porannego spaceru w  centrum miasta, nieopodal szkoły muzycznej, możemy zobaczyć grupę trębaczy, która uczestniczy w „rozgrzewce” prowadzonej np. przez znakomitego trębacza-solistę z Izraela – Tamira Aktę. Spotkaliśmy tu między innymi kilkuletniego Dawida ze Szczecinka, który gra na trąbce od 6. roku życia i ma na koncie sporo sukcesów, ale - jak mówi - Letnia Akademia na tak wysokim poziomie jest sporym wyzwaniem. „Jest to trochę stresujące, gdy coś nie wychodzi przy takim profesorze, można się zawstydzić. Ale mimo wszystko warto, bo są to bardzo dobrzy profesorowie” – zapewnia Dawid Kotowicz. Bardzo dobrych 17 muzyków-pedagogów z Polski, Wielkiej Brytanii, Izraela, Niemiec, Rumunii i Stanów Zjednoczonych, dodajmy. A wśród kilku goszczących w Kaliszu Amerykanów jest światowej sławy solista – Ronald Romm, który przekonuje, że w edukacyjnym przedsięwzięciu najważniejsze jest po prostu obcowanie z muzyką i doświadczanie tego, co ona nam daje. “Muzyka pomaga naszym umysłom, naszym relacjom z drugim człowiekiem i naszemu życiu w ogóle. Uprawianie muzyki jest aktem szczerości, a dzielenie się nią z młodymi ludźmi dodaje energii” - mówi założyciel słynnego kwintetu „Canadian Brass”.

Wymiana energetyczna jest najprawdopodobniej dwustronna, bowiem 160 młodych uczestników warsztatów z całej Polski, w wieku od lat 7 do 37, właśnie podczas takiego zgrupowania gromadzi coś więcej niż tylko wiedzę. „Nabierają ochoty do pracy, dostają takiego poweru po prostu. Oni ładują akumulatory i zyskują chęci na co najmniej kolejny rok” -  komentuje z uśmiechem Maria Pawelec, dyrektor PSM w Kalisz. Uczniowie kaliskiej Szkoły Muzycznej zawsze uczestniczyli w Letniej Akademii, której pomysłodawcą był prof. Roman Gryń z Poznania, ale po raz pierwszy Akademia przyjechała do nich, do Kalisza. Zdaniem profesora to miejsce godne realizacji dziesiątej edycji warsztatów, bo właśnie tu co 3 lata odbywa się Festiwal Trębaczy, a ponadto w herbie najstarszego polskiego miasta jest… trębacz. To odpowiednia atmosfera do podkreślenia wyjątkowości wszystkich muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych. „Nie da rady zrobić orkiestry z pianistów. Nasze instrumenty są mobilne, możemy zagrać koncert plenerowy, zrobić musztrę itd.., czego nie da się na przykład zrobić z muzyków grających na fortepianie” – żartuje prof. Gryń, który od 16 lat kieruje Katedrą Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

„Program Letniej Akademii zawiera szereg koncertowych propozycji dla kaliszan, bowiem zależy nam na promocji dętych instrumentów blaszanych” – podkreśla Liwiusz Szumała, zastępca dyrektora kaliskiej Szkoły Muzycznej, który sam jest trębaczem. „Z sercem chcemy propagować jak najbardziej muzykę w mieście, stąd koncerty w najszerszym spektrum, w jakim się da – od najmniejszych instrumentów typu trąbka piccolo do największych, czyli tuby”. Wczesnym popołudniem krótkie koncerty odbywają się w Sanktuarium św. Józefa, wieczorne w Szkole Muzycznej oraz w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie w środę zagra Big Band Powiatu Ostrowskiego. Na jam session w czwartek zaprasza Komoda Club, a na piątek na 16.00 planowana jest finałowa gala na Rynku Głównym z  gościnnym udziałem Okiestry Vivat!.

R. Kuciński, zdj, autor i FELA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama