Międzynarodowy Konkurs Wokalny jest pomysłem fundacji „Arte Eva”, którą kieruje prof. Ewa Iżykowska-Lipińska - światowej sławy śpiewaczka, aktorka i reżyserka, która postanowiła pomóc zarówno w promocji rodzinnego Kalisza, jak i młodych śpiewaczych talentów. „Wszyscy potrzebujemy pięknej sztuki, ale żeby ona istniała, to najpierw trzeba się edukować. Aby się edukować, trzeba mieć bodźce. Bez bodźców nie ma powodów do edukacji – ja to widzę czasami u studentów, którym się po prostu nie chce. Chcę zatem dać im nadzieję, gwiazdę przewodnią. Może tą gwiazdą będzie Kalisz. Kto wie?”- powiedziała nam prof. Iżykowska, która pełni rolę dyrektora festiwalu.
W „Viva Calisia” udział bierze 31 wykonawców, w tym 8 z zagranicy, m.in. z Gruzji, Turcji, Indii i Meksyku. W tym gronie są zarówno studenci, jak i absolwenci studiów podyplomowych lub doktoranckich. Młodzi, zdolni, z ambicjami i marzeniami. „Największym marzeniem jest po prostu utrzymywać się z tego, co kocham robić” - mówiła Dominika Dobrolińska, studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. „Nie musi to być Metropolitan Opera, naprawdę. Tylko żeby nie być zmuszonym do zmiany pracy, zawodu, lecz robić to i z tego móc się utrzymać”. „Wielu moich kolegów wyjechało po studiach do Szwajcarii, bo tam rzeczywiście jest rynek pracy, a w Polsce jest się trudno przebić” - dodała Maria Romejko-Duch, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. „Nie można jednak się poddawać, trzeba być coraz lepszym i mieć nadzieję, że się zaistnieje, spodoba, i po to chyba wszyscy tutaj jesteśmy”.
Laureaci konkursu oprócz regulaminowych nagród zyskają możliwość koncertowania z orkiestrami w Kaliszu i Częstochowie, udziału w spektaklu Teatru Muzycznego w Rostowie czy przede wszystkim nagrania płyty przez firmę fonograficzną DUX. Oby wystarczyło nagród, bo jurorzy podkreślają wysoki i wyrównany poziom uczestników. „Idea konkursu, który pozwala zaprezentować się młodym śpiewakom z całego świata, jest ogromnie cenna. Cieszę się, że biorę udział w tym przedsięwzięciu” - powiedziała Natalia Mitrofanowna Samohodkina, zastępca Dyrektora Generalnego Opery w Rostowie nad Donem, jeden z członków międzynarodowego jury. „Wspaniale brzmiały konkursowe prezentacje Viva Calisia. Jako wykładowcę uniwersytetu Wenzhou w Chinach niełatwo mnie zaskoczyć, ale ci młodzi wykonawcy podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko” – mówił z kolei prof. Chengzhu Li. „Spodziewałem się tego, bo wiem, że jest bardzo dużo młodych ludzi świetnie śpiewających w ostatnich czasach” – dodał Marek M. Gasztecki, śpiewak i agent artystyczny z Berlina. „Problem polega na tym, że na taką ilość, taką konkurencję nie ma tylu możliwości pracy”.
Wręczenie nagród uczestnikom konkursu zaplanowano na piątkowe popołudnie o godzinie 16.00 w Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza. Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Adama Klocka odbędzie się tego samego dnia o 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej. Oprócz arii operowych usłyszymy „Lašské tance” Leoša Janáčka i I Symfonię c-moll Edvarda Griega.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze