Starania o przyznanie jarocińskiemu szpitalowi akredytacji trwały od ponad roku. Przez ten czas zarząd placówki wraz z personelem medycznym czynili wszystko, aby lecznica znalazła się w wąskiej grupie szpitali akredytowanych. - Obejmując w lutym 2017 roku stery prezesa jarocińskiego szpitala wiedziałem, że doprowadzenie do zdobycia przez placówkę akredytacji to jedno z najważniejszych zadań, które należało zrealizować. Z jednej strony akredytacja to ogromny prestiż dla szpitala i powiatu, z drugiej - umożliwia łatwiejsze zarządzanie lecznicą i pozwala na eliminowanie błędów oraz ewentualnych zagrożeń. Akredytację dedykujemy przede wszystkim naszym pacjentom, bo to oni są dla nas priorytetem - wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Na stronie internetowej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia można przeczytać, że akredytacja jest najszerzej sprawdzoną na świecie i najskuteczniejszą zewnętrzną metodą świadczącą o wysokiej jakości świadczeń. Standardy, które muszą spełnić placówki lecznicze podlegają modyfikacji zgodnej z nowymi trendami i wytycznymi, tak by nadążyć za zmieniającą się wiedzą medyczną i badaniami w zakresie lecznictwa.
Starania o akredytację to długotrwały proces. W jarocińskim szpitalu przez ostatni rok kilkukrotnie pojawiali się konsultanci z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia z Krakowa. Szczegółowo sprawdzali m.in. dokumentację placówki, wszelkiego rodzaju umowy oraz wizytowali szpitalne oddziały przyznając za punkty za jakość pracy, podejście do pacjenta, standard pobytu chorego czy sprzęt. - Dzisiaj jesteśmy jednym z dziesięciu wielkopolskich szpitali, które mogą się poszczycić akredytacją. To ogromny sukces, na który wspólnie pracował szpitalny personel wraz szefem placówki Leszkiem Mazurkiem. Dla zarządu powiatu to bardzo dobra wiadomość świadcząca o tym, że przez ostatnie półtora roku szpital rozwijał się we właściwym kierunku i obrał właściwy kurs - uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.
Akredytacja jest bardzo dużą nobilitacją w szpitalnej hierarchii. Szpital z certyfikatem ma m.in. większe szanse na wyższe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, a to oznacza większy komfort dla pacjentów i lepszą dostępność do niektórych form leczenia. Ma też swoistą rekomendację Ministerstwa Zdrowia, które uznało placówkę za godną zaufania. - Chciałbym jeszcze raz podziękować szpitalnej załodze, która przyczyniła się do przyznania akredytacji. To był bardzo trudny i wymagający proces, w który zaangażowane osoby włożyły mnóstwo pracy i serca. Dzisiaj już wiemy, że ten trud się opłacił. A sukces jest tym większy, że otrzymaliśmy ją za pierwszym razem. Wiemy bowiem, że wiele szpitali o przyznanie akredytacji starało się kilka razy - dodał Leszek Mazurek, prezes.
Akredytacja została przyznana jarocińskiemu szpitalowi do 2021 roku i po tym czasie szpital musi starać się o jej ponowne przyznanie.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze