W ramach Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” m.in. do kaliskich szkół trafia w tej chwili sprzęt wykorzystujący technologie informatyczne, np. do nauki biologii i przyrody, matematyki czy informatyki. I LO jest już prawie gotowe – otrzymało nie tylko zestaw wideokonferencyjny, ale także aparat cyfrowy, dwa laptopy, ponad 20 tabletów. Już podczas pokazu połączyliśmy się z przedstawicielką programu z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz obserwowaliśmy konkurs dwóch uczniowskich drużyn, których członkowie odpowiadali za pomocą tabletów połączonych w sieć. Wynik rywalizacji od razu wyświetlił się na ekranie. Cyfrowa technologia oczywiście znosi wszelkie granice i dzięki projektowi w takich konkursach wiedzy będą mogły wziąć udział szkoły oddalone nawet o setki kilometrów. Warunek jest jeden muszą mieć podobnej klasy sprzęt.
„Mamy 900 placówek edukacyjnych w całej Wielkopolsce. W projekcie zapisanych jest 600, ale tylko dlatego, że zależy nam na wskaźnikach efektywności” - powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Liczymy na to, że tych szkół będzie znacznie więcej, że jakość kształcenia i poziom nauczania w szkołach miejskich, wiejskich wyrówna się. Ważne jest także to, że nauczyciele będą mieli dostęp do narzędzi informatycznych. Dzieci nam się rodzą z komórką przy uchu, więc szkolnictwo musi sięgać poziomu XXI wieku".
Projekt ten, na który Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył z środków unijnych 107 milionów złotych, ma zmienić podejście do technologii informatycznej w nauczaniu naszych dzieci. Technologia cyfrowa wraz ze zbudowaną infrastrukturą regionalną oraz dostarczanym sprzętem informatycznym, pozwala uczniom i nauczycielom wykorzystywać Internet i informatykę na niespotykanym dotychczas w polskich szkołach poziomie. „Ten projekt przynajmniej próbuje być projektem kompleksowym, w którym tak naprawdę najważniejsi są uczniowie i nauczyciele, a ten sprzęt to narzędzie, które ma wspomagać was w rozszerzaniu wiedzy, wyjściu na świat, konkurowaniu między sobą, ale też poznawaniu świata” - podkreślił Piotr Waśko, wicedyrektor ODN w Poznaniu, a jednocześnie dyrektor projektu.
Wsparcie materialne projektu ze strony Urzędu Marszałkowskiego przewiduje także dbałość o szkolną sieć wi-fi i opłaty za internet szerokopasmowy. W projekcie zaplanowano także wachlarz zajęć merytorycznych, szkolenie nauczycieli, którzy będą mogli wykorzystywać technologie informatyczne nie tylko na zajęciach lekcyjnych, ale także pozalekcyjnych.
Projekt zakłada współpracę z kadrą naukową Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która odpowiedzialna jest za sformułowanie i opisanie celów dydaktycznych projektu i która będzie czuwała nad prawidłową realizacją zajęć dla uczniów szkół biorących udział w projekcie. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziane zostały 3 podprojekty edukacyjne: Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski, Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty oraz Uczniowskie Laboratoria Informatyczne. Szkoły ponadpodstawowe realizują jeden podprojekt, tj. Ligi Przedmiotowe oraz Klasy Akademickie lub Akademię Kształcenia Wyprzedzającego. Dzięki opracowanym przez pracowników naukowych i ekspertów programom zajęć w ramach podprojektów zamieszczonych w poradnikach dydaktycznych, nauczyciele mają stały dostęp do pomocy w organizacji i przeprowadzaniu zajęć z wykorzystaniem tabletów, laptopów oraz nowoczesnych urządzeń TiK zakupionych w ramach Projektu CSW@2020. Szkoły z Wielkopolski otrzymają do połowy października 8600 tabletów oraz 368 laptopów.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze