Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Osiedle będzie miało swój herb

To będzie jedyne w Polsce osiedle, które będzie miało swój herb. Sięgając do średniowiecznych zapisków, władze Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w porozumieniu z mieszkańcami, postanowiły, że powstające osiedle we wsi Mączniki przyjmie starą nazwę Rzekty, a na bramie do niego prowadzącej zawiśnie herb Rogala.
Osiedle będzie miało swój herb

Osiedle powstaje na terenach wsi Mączniki. Liczy 40 hektarów i zgodnie z planem zagospodarowania w przyszłości będzie na nim mieszkać około 1500 osób w blisko 300 budynkach. Część z nich już stoi. Kolejne działki są sprzedawane. - Jak się okazało, w przeszłości, w czasach piastowskich, na tych terenach była wieś Rzekty. Osada miała nawet swój herb – mówi Bożena Budzik, burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Na ślad starej i zapomnianej, ale w przeszłości licznej wsi natrafił w starych dokumentach Jerzy Wojtczak. Mieszkaniec Skalmierzyc znany jest z zamiłowania do historii swojej gminy. Informacje o Rzektach przedstawił pani burmistrz, a ta zorganizowała spotkanie z przyszłymi mieszkańcami powstającego osiedla. – Zaproponowałam, by wrócić do historycznej nazwy Rzekty, która wywodzi się od Rzekieckich, dawnych właścicieli  – mówi burmistrz. – Mieszkańcy się zgodzili. Obiecałam, że przy wjeździe na osiedle powstanie brama, na której umieścimy stary herb. Na tablicy z numerem domu będzie mógł go także umieścić każdy mieszkaniec.

Natomiast mieszkańcy zaproponowali, by ulice na przyszłym osiedlu nosiły nazwy kamieni szlachetnych: Bursztynowa, Rubinowa, Szmaragdowa itp. W tym momencie władze gminy zwróciły się do Ministerstwa infrastruktury o wydzielenie z Mącznik osiedla o nazwie Rzekty. Podobny status mają Topola Mała, Duża i Wielka w Ostrowie Wielkopolskim. Na osiedlu jest pociągniętą woda, prąd, będzie gaz. Gmina zrobi też drogi i uliczne oświetlenie.

W czasach średniowiecza Rzekty były wsią ludną. Według Ksiąg Ziemskich Kaliskich miały więcej mieszkańców, niż otaczające je inne zagrody. W zapiskach sięgających  XIII stulecia, a dotyczących spraw sądowo-notarialnych można odnaleźć 21 imion związanych z tą osadą. W tych samych dokumentach wymienionych jest zaledwie dwóch mieszkańców Skalmierzyc, pięcioro z Sulisławic i dwóch z Mącznik.

Wieś kilkakrotnie zmieniała właściciela. Na początku XVII wieku w raz z Mącznikami należała na przemian do Orzelskich i Sulisławickich. Później do Jana Wawrowskiego. Ten sprzedał teren za 15 tysięcy Eustachemu Wierusz-Kowalskiemu. Następnie nabyli ją Skórzewscy, którzy w 1773 roku odsprzedali wieś Antoniemu Nasierowskiemu. W dokumentach z tamtych czasów widnieje już nazwa „Pustka Rzekty”, która jest fragmentem Mącznik.

Najprawdopodobniej Rzekty stały się częścią Mącznik w XVIII wieku. Teraz ponownie staną się odrębną osadą, a władze Nowych Skalmierzyc mają nadzieję, że przywracając stara nazwę i przypominając jej herb Rogala, dotrą też do Rzekieckich z Rzekt, o których wspominają stare dokumenty.

AW, www.noweskalmierzyce.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama