Krwisto czerwony kostium Mikołaja przywdział Tomasz Calik, który także pozwolił się ukłuć. Razem z nim uczyniło to kilkadziesiąt innych osób. - Naszym celem jest propagowanie honorowego krwiodawstwa i pozyskiwanie jak największej liczby nowych dawców - podkreśla koordynator akcji, prezes klubu w Przygodzicach Karol Talaga. - Zależy nam szczególnie na dotarciu do mieszkańców wsi oraz na angażowaniu w krwiodawstwo ludzi młodych, dlatego naszą działalność inicjujemy w szkole i w GOK.
- Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważne są takie akcje i dar krwi - mówi wójt Krzysztof Rasiak. - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, szczególnie krwiodawcom. Cieszy mnie, że wśród naszych mieszkańców są tacy, którzy odważyli się "na ukłucie" po raz pierwszy.
- Ideą krwiodawstwa zaraziłem się od innych, widząc, jak ważna jest taka postawa - mówi dyrektor GOK Robert Kaczmarek. - Krew oddaję od 21. roku życia i będę to robił, póki zdrowie na to pozwoli - deklaruje przyznając, że oddał dotąd prawie 7 litrów krwi.
W ramach tej akcji rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży "Krew ratuje życie". Partnerem akcji było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu - oddział w Ostrowie Wlkp. Wydarzenie wsparli liczni sponsorzy, Szkoła Podstawowa w Przygodzicach, Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach i samorząd gminy. Mocno zaangażował się w nią także członek klubu Wojciech Wawrzyniak.
Przy tej okazji zarejestrowano w bazie DKMS Polska 12 osób - potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Przygodzicach zarejestrowano we wrześniu 2018 r. Liczy ok. 30 członków
Krwiodawcą może być osoba od 18. do 65. roku życia. Każdy, kto oddaje krew, jest poddawany kontroli medycznej stanu zdrowia. Jednorazowo można oddać maksymalnie 450 ml krwi (1 jednostka).
Do zabezpieczenia prostych zabiegów chirurgicznych i ortopedycznych wystarcza do dwóch jednostek. Poważne zabiegi kardiochirurgiczne pochłaniają ich nawet 10 do 15. Termin ważności krwi wynosi 35 dni. Potem jest ona utylizowana.
Każdy, kto chciałby oddać krew, powinien w ciągu poprzedzającej doby wypić około 2 litrów płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Wymagany jest także dowód tożsamości ze zdjęciem.
Samo pobranie krwi trwa 5-8 minut. Jednak z powodu formalności i badania kwalifikacyjnego należy zarezerwować sobie około godziny.
Organizatorzy akcji przypominają, że pobranie krwi uniemożliwia nawet katar, większość przyjmowanych leków, a także każda ilość wypitego alkoholu.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze