Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia w pigułce. OHP w Pleszewie szykuje się do jubileuszu

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie szykuje się do obchodów 25-lecia istnienia. Pierwsze wydarzenia wpisane w jubileuszowy grafik już w marcu. Wtedy CKiW będzie czekało na wszystkich swoich absolwentów. A mury placówki przez ćwierć wieku opuściło ponad pięć tysięcy młodych osób. To dzięki tej instytucji wyszli na życiową prostą, założyli rodziny i dziś mają własne firmy czy też dobrą pracę na etacie.

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP  w Pleszewie powstało w 1994 roku w miejscu, gdzie do 1993 roku funkcjonował 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej. W tym też  roku pleszewska jednostka wojskowa została włączona do 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żarach. Wtedy z koszar i ulic Pleszewa zaczęli znikać żołnierze. Ale budynki  przy ul. Wojska Polskiego długo nie stały opustoszałe.

15 maja 1994 roku Zarządzeniem Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy zostało powołane Centrum Kształcenia i Wychowania  OHP w Pleszewie z siedzibą obiektach po byłej Jednostce Wojskowej. - Tym komendantem był wtedy Janusz Lewandowski. A do powstania Centrum w Pleszewie bardzo  mocno przyczyniła się ówczesna Rada Miasta i Gminy w Pleszewie na czele z jej przewodniczącym Jarosławem Szczotkiewiczem. Uznano, że szkoda, aby tak piękne obiekty wojskowe zostały skazane na zniszczenie. Muszę przyznać, że koszarami  interesowały się też inne instytucje państwowe, jak choćby służby więzienne. Jednak stanęło na tym, że powstanie tu Centrum Kształcenia i Wychowania OHP - wspomina płk w st. spocz. Ryszard Wiliński, który do 1990 roku był komendantem Wojewódzkiej Komendy OHP w Kaliszu, ale i żołnierzem 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie.

Zakwaterowanie CKiW OHP w Pleszewie przebiegało szybko i bez większych komplikacji. Wcześniej przeprowadzono remonty, które pozwoliły dostosować budynki do potrzeb młodzieży i kadry. Tę ostatnią w dużej mierze stanowili byli cywilni  pracownicy jednostki oraz emerytowani wojskowi.

Pierwszym szefem pleszewskiego OHP został Ludwik Bińczak. Na to stanowisko mianował go  Andrzej Woźniak, wówczas komendant wojewódzki OHP w Kaliszu, a dziś szef Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży wchodzącego  w skład Centrum Kształcenia i Wychowania  OHP w Pleszewie.  - W sumie decyzje o utworzeniu CKiW zapadły bardzo szybko i stało się ono instytucją cywilną. Należy bowiem przypomnieć, że od momentu powstania OHP w Polsce (1958 r.) miały one charakter zmilitaryzowany i zarządzały nimi dwa ministerstwa: Obrony Narodowej i Ministerstwo Pracy - tłumaczy  Andrzej Woźniak.

Pierwotny statut Centrum zakładał łączenie dwóch zasadniczych funkcji – uzupełnienie zadań wychowawczych, edukacyjnych, socjalizacyjnych w stosunku do młodzieży zaniedbanej oraz realizację zadań z zakresu zatrudnienia, w tym przede wszystkim na rzecz młodzieży bezrobotnej. - I do dzisiaj ta idea się nie zmieniła. Placówka cały czas z powodzeniem zajmuje się realizacją tych zadań. Jesteśmy bardzo ważnym ogniwem w systemie wychowania, resocjalizacji, reedukacji młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym dzięki wypracowaniu  skutecznego systemu pomocy dla młodzieży o zmniejszonych szansach  życiowych - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum. 

I dodaje, że przez ćwierć wieku Centrum pomogło wielu młodym ludziom stanąć na nogi. - 25-lecie istnienia to naprawdę powód do świętowania. Zaplanowaliśmy kilka imprez towarzyszących, które ruszą już  od marca przyszłego roku. Chcemy też  zorganizować spartakiadę dla  młodzieży z OHP. Wstępnie mogę już powiedzieć, że będzie to 16 drużyn z 16 województw - wylicza dyrektor. 
Z okazji 25-lecia powstaje monografia CKiW OHP, będzie też zorganizowana wystawa fotograficzna dokumentująca historię placówki.

AW, CKiW OHP w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama