- Ciągle mówią nam, jak zdrowo żyć. Ale które „dobre rady" są naprawdę dobre i mają sens? Co jeść? Jak ćwiczyć? Jak wyglądać młodo? Nie wiemy, co wybrać i komu zaufać.
W programie "Pogromcy medycznych mitów" na własnej skórze sprawdzimy, co jest mitem, a co prawdą. Zespół ekspertów przeprowadzi badania i eksperymenty, które dostarczą Wam praktycznej wiedzy. Dotrzemy do sedna sprawy.
W pierwszym odcinku dr Łukasz Durajski zbada, jak zapewnić sobie zdrową porcję ruchu, nawet nie zbliżając się do siłowni. Czy proste prace domowe, takie jak odkurzanie, mopowanie lub mycie samochodu to wysiłek fizyczny wystarczający, by zapewnić nam dobrą kondycję? Przeprowadzimy test na grupie ochotników.
Dr Patrycja Szachta sprawdzi, jakie mikroby żyją na naszych dłoniach i czy wszystkie są groźne. Dowiemy się też, czym najlepiej umyć ręce.
Dr Tomasz Wasyłyszyn zbada, czy coś spleśniałego można zjeść i się nie rozchorować, czy od każdej pleśni lepiej trzymać się z daleka.
Dr Ewa Kempisty-Jeznach zajmie się męskimi problemami i spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego mężczyźni tracą ochotę na seks.
Będzie również o tym, czy czerwone wino faktycznie może nam przedłużyć życie – czytamy na stronie programu.
Dla młodego lekarza, Łukasza Durajskiego udział w programie to duże wyróżnienie, wyzwanie i świetna przygoda. – W przystępny sposób będziemy dzielić się w nim swoją wiedzą i doświadczeniem. Widzowie zobaczą wiele ciekawych wątków z zakresu medycyny. Dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o własne zdrowie i nie popełniać błędów. Nie zabraknie eksperymentów, które udowodnią, co nam szkodzi, a co dla naszego organizmu jest korzystne. – mówi nam Łukasz Durajski - To niesamowita przygoda, mnóstwo wiedzy, mnóstwo zabawy, mnóstwo praktycznych wskazówek. A w jednym z odcinków... no cóż nie zdradzę, ale będę bardzo ciekaw Waszych reakcji.
PREMIERA 1. odcinka "Pogromców medycznych mitów" w sobotę 16 marca o godz. 22:15.
Powtórki odcinka:
niedziela, 17 marca, 15:50
wtorek, 19 marca, 19:40
czwartek, 21 marca, 14:25 i 23:45
Łukasz Durajski wspólnie z dwójką rodzeństwa wychował się w Zbiersku nieopodal Kalisza. Na początku 2014 roku przeniósł się do Warszawy, by pracować na wymarzonym oddziale endokrynologicznym w Centrum Zdrowia Dziecka. W 2014 r. wziął udział w popularnym programie telewizji TVN „Bitwa o dom”. Uczestnicy show sami urządzali ich potencjalnie przyszłe mieszkania, poddając się pod ocenę telewidzów. W SMS-owym głosowaniu zwyciężył „doktorek”, jak pieszczotliwie nazywano go na planie, wygrywając własne M na jednym z warszawskich osiedli.
Tuż po programie popularność młodego lekarza gwałtownie wzrosła. Od tego czasu współpracuje z takimi programami, jak You Can Dance, Top Model czy Projekt Lady, gdzie zapewnia uczestnikom opiekę medyczną. Jest zapraszany do „Pytania na śniadanie” czy „Dzień dobry TVN”.
Ukończył medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Producenci programu „Bitwa o dom” mówili o nim, że jest “człowiekiem z innego świata”. Jako jedyny z całego klanu, dzięki dużemu wsparciu rodziny, skończył studia wyższe, jednocześnie pracując jako wolontariusz na całym świecie. Jeździł na praktyki do Peru, Włoch, Ghany czy Grecji. Podróże stały się jego pasją.
Obecnie jest w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Jest również lekarzem medycyny podróży, a także Przewodniczącym Zespołu ds. szczepień w: Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza.
Był też radnym Powiatu Kaliskiego kadencji 2014-2016. Z mandatu musiał zrezygnować z racji wielu obowiązków lekarskich i wykonywanej specjalizacji. Miał też dyżury na kaliskim SOR-ze.
Doktor cieszy się bardzo dużym uznaniem pacjentów, zarówno dzieci jak i rodziców. Na portalu znanylekarz.pl wiele osób pisze o nim jako o lekarzu z prawdziwego powołania. Pan Łukasz opisywany jest jako profesjonalny, bardzo miły, zaangażowany, ze świetnym podejściem do dzieci.
Prowadzi bloga i kanał na Instagramie pod nazwą „DoktorekRadzi”, a niedawno wyszła jego książka: pierwszy poradnik dla rodziców "Zdrowie Twojego Dziecka".
AG, fot. archiwum prywatne Łukasza Durajskiego
Napisz komentarz
Komentarze