Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Palety euro – nowe czy używane?

Trudno dziś wyobrazić sobie transport i magazynowanie towarów bez palet. Drewniane konstrukcje o standardowych wymiarach pozwalają przede wszystkim na sprawne przenoszenie ładunków przy pomocy wózków widłowych oraz na precyzyjne określenie przestrzeni magazynowej do przechowywania konkretnej ilości produktów. Coraz częściej spotyka się także alternatywne sposoby wykorzystania używanych palet, które mogą posłużyć za stolik kawowy, stelaż pod materac czy regał.
Palety euro – nowe czy używane?

Jak rozpoznać legalną paletę euro?

Jako że europalety są stosowane zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym, muszą spełniać szereg wymagań, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i jakości. Podstawowym wyznacznikiem legalnej palety euro jest oznaczenie EPAL, wypalone na lewym wsporniku. Z kolei na prawym wsporniku znajduje się symbol EUR. Środkowy wspornik jest wyposażony w klamrę oraz numer licencji firmy produkującej palety i datę produkcji. To dla kupującego ważna informacja, ponieważ świadczy o tym, że paleta została wykonana przez firmę posiadającą do tego odpowiednie uprawnienia. Licencje na produkowanie tego typu konstrukcji przyznaje European Pallet Association (EPAL) – stowarzyszenie zrzeszające producentów palet euro. Aby uzyskać taką licencję, firma musi wyprodukować serię palet spełniających normy opisane w kodeksie UIC 435-2.

Paleta euro posiada także ustandaryzowane wymiary (zazwyczaj 800x1200) oraz ładowność (1 tona). Nośność statyczna palety wynosi ok. 4 t – taki ładunek można umieścić na palecie wówczas, gdy nie jest przenoszona, a jedynie służy do przechowywania towaru w magazynie.

Wymogi określone w kodeksie dotyczą również jakości drewna oraz standardów w procesie produkcji. Wilgotność drewna używanego do produkowania palet euro może wynosić maksymalnie 22%. Poza tym zarówno przy obróbce drewna, jak i przy montowaniu konstrukcji palety, nie można używać żadnych substancji chemicznych o szkodliwym działaniu. Konieczna jest także obróbka fitosanitarna według standardu ISPM15 – jest to obróbka termiczna, który dotyczy wszystkich opakowań drewnianych, używanych na terenie UE. Znak potwierdzający wykonanie takiej obróbki również powinien znaleźć się na palecie.

Palety używane – czy to wciąż palety euro?

Podobnie jak w przypadku produkcji, naprawą palet euro mogą zajmować się wyłącznie firmy i zakłady posiadające licencję EPAL. Normy dotyczące naprawy palet zostały opisane w kodeksie UIC 435-4. Oznaką świadczącą o tym, że paleta była naprawiana przez licencjonowanego wykonawcę, jest gwóźdź certyfikujący. Paleta naprawiona przez firmę bez licencji nadal może być używana, jeżeli nie posiada zbyt dużych uszkodzeń – jednak tylko w transporcie krajowym, jako paleta przemysłowa. Palety naprawione bez licencji są też z reguły tańsze, więc z pewnością stanowią gratkę dla tych, którzy chcą zmontować sobie paletowy stolik czy fotel do ogrodu.

Gdzie kupić dobre palety?

Planując zakup palet euro, warto wybrać sprawdzonych i rzetelnych dostawców, u których znajdziemy platformy zgodne z obowiązującymi standardami. Jednym z najbardziej renomowanych firmy zajmujących się skupem i sprzedażą europalet w Poznaniu jest Tefra – na stronie www.tefra.com.pl znajdziemy informacje o dostępności nowych i używanych (I i II klasa) palet wyprodukowanych na licencji EPAL.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama