Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ojcowski Park Narodowy - atrakcje i szlaki turystyczne

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich parków. Pomimo niewielkich rozmiarów przyciąga turystów pięknem dziewiczej przyrody, tajemniczymi jaskiniami i zabytkami, które pamiętają czasy królów. Sprawdź najważniejsze atrakcje i szlaki turystyczne na terenie Ojcowa.
Ojcowski Park Narodowy - atrakcje i szlaki turystyczne

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy i najbardziej charakterystyczny z polskich parków. Mieści się w województwie małopolskim, zaledwie 16 km od Krakowa. Bujna roślinność, niezwykłe formy skalne i wszechobecna cisza przyciągają miłośników odpoczynku na łonie natury. Turystyczne szlaki są otwarte przez cały rok, a jest co oglądać.

Jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego 

Jaskinie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Ojcowskiego Parku Narodowego. Szczególnie, że jest ich na tym terenie aż 700. Obowiązkowym elementem wszystkich wycieczek jest najdłuższa ze wszystkich Jaskinia Łokietka. Zgodnie z legendą, Władysław Łokietek ukrywał się w tej grocie przed swoim rywalem o polską koronę. Grota mieści kilka sal (m.in. Rycerską i Sypialną) oraz sieć korytarzy długich na 320 metrów.

Miłośnicy archeologii z pewnością docenią Jaskinię Ciemną, którą niegdyś zamieszkiwali Neandertalczycy. Ślady ich bytności podziwiać można w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Niestety, tylko te dwie groty są otwarte dla turystów. Osoby poszukujące dodatkowych wrażeń mogą się jednak udać do sąsiadującego z Ojcowskim Parkiem Narodowym, Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Na zwiedzających czeka tam równie ciekawa pod względem archeologicznym Jaskinia Nietoperzowa oraz Jaskinia Wierzchowska z najdłuższą podziemną trasą turystyczną w Polsce.

Zabytki Ojcowskiego Parku Narodowego

Nawet niewielki Ojcowski Park Narodowy poszczycić się może wieloma cennymi zabytkami architektury. Jednym z nich jest Zamek w Ojcowie, z którego podziwiać można panoramę całej doliny Prądnika. Przez lata stanowił on istotny element obronny Krakowa, a budowę zamku nakazał w XIV wieku Kazimierz Wielki. Najsławniejszym zamkiem jest jednak Zamek w Pieskowej Skale. Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. W zamku mieści się muzeum, które stanowi część bardziej znanego Muzeum na Wawelu. Muzeum zamkowe w Pieskowej Skale czynne jest cały rok. Obok niego mieści się kawiarnia przez którą warto wejść na bastion stanowiący niezwykły punkt widokowy.

Stąd niedaleko już do Kaplicy “Na Wodzie”. Jak głosi legenda, w czasach zaborów car zakazał budowy świątyni na tym terenie. Z tego powodu mieszkańcy Ojcowa postanowili przerobić łazienki zdrojowe położone na rzece Prądnik i postawić “na wodzie” drewnianą kapliczkę. Do dziś odprawiane są w niej msze święte. Już poza głównymi szlakami turystycznymi odnaleźć można Pustelnię błogosławionej Salomei. Była ona siostrą Bolesława Wstydliwego, która po śmierci swojego męża sprowadziła do Grodziska koło Ojcowa zakon św. Klary. W wyniku beatyfikacji Salomei w 1672 zadecydowano o budowie barokowego kompleksu. Na jego terenie wzniesiono barokowy kościół, groty modlitewne i dom prebendarza.

Ostańce skalne

Wizytówką Ojcowskiego Parku Narodowego są bez wątpienia ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Najsłynniejszą ze skałek jest 25 metrowa Maczuga Herkulesa, stojąca niedaleko Zamku na Pieskowej Skale. Na szczycie skałki znajduje się metalowy krzyż - symbol zdobycia Maczugi przez  Leona Witka. Wśród innych niesamowitych tworów skalnych wymienić można także Igłę Deotymy czy Rękawica. Kształt tego ostańca rzeczywiście przypomina ogromną dłoń wyłaniającą się z zieleni w środkowej części Doliny Prądnika.

Ze skałą związana jest piękna legenda. Według niej podczas najazdu Tatarów na Polskę, ludność Ojcowa miała schronić się w Jaskini Ciemnej. By uratować ludzi Bóg zasłonił wejście do groty własną ręką, która została tu w formie kamienia. Kolejna legenda związana jest z Bramą Krakowską - jedną z  kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Historia głosi, że odległość dzieląca kolumny Bramy Krakowskiej z roku na rok stale się zmniejsza. Gdy skały połączą się nastąpi koniec świata. By tego uniknąć, osoby przechodzące przy wrotach wkładają pomiędzy nie kije. 

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie to jeden z ważniejszych przystanków podczas zwiedzania parku. Muzeum przystosowane jest także do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które mogą korzystać z windy. Zwiedzanie warto zacząć od projekcji filmów 3D opowiadających o historii doliny Prądnika i parku. Później przechodzimy do zwiedzania sal wystawowych i pomieszczenia, w którym zrekonstruowano wnętrze jaskini. Realizmu dodają efekty dźwiękowe, imitujące kapanie wody czy odgłosy nietoperzy.

W kolejnych częściach ekspozycji czeka na nas makieta Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z terenami sąsiednimi w skali 1:2000 oraz diorama, w której obejrzeć można wybrane gatunki drobnej fauny i flory występującej na terenie parku. Co ważne - zwiedzanie indywidualne możliwe jest po zebraniu minimum 5 osób w godzinach otwarcia muzeum.  Pierwszeństwo zwiedzania zawsze mają grupy zorganizowane z uprzednio potwierdzoną rezerwacją.

Szlaki turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym

Przez park przebiega kilka malowniczych szlaków, których przejście zajmuje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Jednym z najpopularniejszych jest Czerwony Szlak Orlich Gniazd, który ciągnie się tutaj na długości 12,5 km (sam główny szlak ma ponad 163 km i jest głównym szlakiem turystycznym na Jurze). Trasa czerwona w Ojcowskim Parku Narodowym biegnie wzdłuż Doliny Prądnika. Przechodząc tym szlakiem, warto zwrócić uwagę na takie punkty ja chata pustelnika w skałce Sukiennica czy Źródło Miłości, które umiejscowione jest tuż za Bramą Krakowską. Każdy, kto podejdzie do źródełka natychmiast dostrzeże charakterystyczny kształt serca na jego dnie.

Jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych szlaków w parku jest trasa zielona, która przechodzi przez następujące punkty: Dolina Sąspowska - Złota Góra - Park Zamkowy - willa "Pod Koroną" - Jaskinia Ciemna - Góra Okopy - Dolina Prądnika - Brama Krakowska - Park Zamkowy. Szlak ma łącznie 6 km. To właśnie tutaj można zobaczyć m.in. Jaskinię Ciemną. Równie urokliwy jest szlak czarny, który przebiega na trasie  Złota Góra (parking) - Park Zamkowy - Chełmowa Góra - Jaskinia Łokietka, o zaledwie 3 km. Idąc tą droga dostaniemy się do Jaskini Łokietka, najczęściej odwiedzanego obiektu w Ojcowskim Parku Narodowym.

Na uwagę zasługuje także szlak żółty, który jest częścią dłuższego szlaku Dolinek Jurajskich. Trasa prowadzi od zamku w Pieskowej Skale przez kilka malowniczych punktów, po czym odbija na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Najpiękniejszym punktem tej trasy jest odcinek biegnący przez Dolinę Sąspowską -  drugą pod względem wielkości doliną Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wycieczka do parku stanowi także popularną atrakcją wśród odwiedzających Małopolskę turystów. Ojcowski Park Narodowy ze względu na swoje bliskie położenie względem Krakowa jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkańców miasta. Najlepsze hotele w Krakowie znajdziesz na Travelist.pl.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama