Niezwykłe technologie
Banki posługują się zaawansowaną technologicznie infrastrukturą, która każdego dnia strzeże bezpieczeństwa Twoich danych. Z reguły poważne instytucje stosują standard szyfrowania SSL oraz swoje bazy danych udostępniają jedynie ograniczonej liczbie pracowników, co także redukuje niebezpieczeństwo wydostania się informacji.
Jeśli korzystasz z usług banku przez internet, nie zapomnij też o podstawach: dobrej jakości programie antywirusowym. Z jego pomocą ustrzeżesz się przed wprowadzeniem złośliwego oprogramowania do Twojego systemu.
Jak korzystać bezpiecznie z usług bankowych?
Tak naprawdę dużo zależy od Ciebie. W pierwszej kolejności zapoznaj się z podstawowymi zagrożeniami, na jakie możesz być narażony w internecie. Znajdziesz wiele poradników, dzięki którym staniesz się bardziej świadomym użytkownikiem dbającym o własne cyberbezpieczeństwo.
Po drugie nie zapominaj o regularnej zmianie hasła i pinu do swojego konta, przynajmniej raz na rok. Według raportu „Cybernetyczny Portfel” Związku Banków Polskich [1] aż 70% Polaków nie zadbało o to przynajmniej w okresie od czerwca 2017 do czerwca 2018 r. Nowe hasło powinno być też mocne, a to znaczy, że musi zawierać zarówno małe, jak i duże litery, cyfry i najlepiej znaki specjalne. Postaraj się, by było unikalne i nie stosuj go w innych serwisach internetowych. Nie pozwól też, by Twoja wyszukiwarka czy komputer zapamiętał automatycznie hasła do kont online w instytucjach finansowych.
Zawsze sprawdzaj adres mailowy, z którego otrzymałeś wiadomość od swojego banku. Jeśli choć raz coś Cię zaniepokoiło, niezwłocznie zgłoś to obsłudze klienta. Zdecydowanie nie klikaj w linki podane w takich wiadomościach od nieznanych nadawców. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej [2], aż 70% Polaków w zeszłym roku rozpoznało próbę wyłudzenia swoich wrażliwych danych przez innych użytkowników sieci.
Najważniejsze: bądź rozsądny
Niemal codziennie korzystamy z usług banku online. Dziś możesz nie tylko obsługiwać własne konto z pomocą sieci, ale także nabyć nowe produkty finansowe, takie jak np. szybkie pożyczki provident. Nie należy być technologicznym pesymistą i obawiać się zagrożeń na tyle, by rezygnować z całej listy zalet, które umożliwia zdalny dostęp do wybranych przez Ciebie usług banku. Wystarczy odrobina uwagi oraz zachowanie spokoju, a dzięki temu zarówno Twoje środki, jak i wrażliwe informacje będą bezpieczne.
Bibliografia:
[1] Źródło: https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/czerwiec_2018/cyber/Raport_ZBP_-_Cyberbezpieczny_Portfel.pdf
[2] Źródło: https://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2018/czerwiec/bankujmy-ale-uwazajmy-jak-nie-dac-sie-zlowic-internetowym-zlodziejom
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze