Pełnia księżyca to moment, kiedy słońce i księżyc stoją do siebie w tzw. opozycji, wówczas światło słoneczne oświetla całą tarczę księżyca.
W przeszłości astrologowie twierdzili, że księżyc miał duży wpływ na cykle naszego życia. Ma to swoje odzwierciedlenie dziś, na przykład nie bez przyczyny nie zaleca się w trakcie pełni przeprowadzać jakiegokolwiek siewu i nasadzenia. Nie powinno się również szczepić i przycinać drzew i krzewów. Można ziemię jedynie podlewać, spulchniać i nawozić.
Człowiek w tych dniach pełni (są ich trzy: dzień przed, sama pełnia i dzień po), może dość mocno reagować na księżyc w tej fazie cyklu. Pojawia się przede wszystkim bezsenność, jesteśmy nerwowi i drażliwi, a do wielu spraw podchodzimy nadzwyczaj emocjonalnie. Lepiej w tym czasie nie spożywać alkoholu. W trakcie pełni od lat odnotowuje się większą liczbę wypadków drogowych, awarii sprzętu elektronicznego, a nawet przestępstw. Lepiej również nie przeprowadzać operacji chirurgicznych czy innych inwazyjnych zabiegów, ponieważ istnieje większe ryzyko krwotoku, a krzepliwość krwi jest mniejsza.
Dlaczego?
Księżyc wpływając na wody oceaniczne oddziałuje również na poziom wód powierzchniowych. Ponieważ ludzki organizm składa się z około 60-70% wody, cykle księżyca mogą mieć wpływ na pewne zmiany w równowadze chemicznej naszego organizmu.
To tylko niektóre działania księżyca na człowieka. Nie tylko pełnia, ale też pozostałe jego fazy mają wpływ na ludzi i przyrodę.
Kalendarze księżycowe tworzone przez naszych przodków z pewnością niosły w sobie jakąś mądrość. A może warto wykorzystać te wiedzę i przekonać się czy sprawdza się w rzeczywistości, w której żyjemy?
KB, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze