W ramach projektu uczennice podejmują działania mające na celu upamiętnienie losów i działalności posła, który sprawował mandat poselski w latach 1918-1939, i który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Na swojego bohatera wybrały Zygmunta Jaźwińskiego – posła na Sejm II RP III kadencji, adwokata kaliskiego, więźnia Auschwitz – Birkenau.
Uczestniczki projektu , korzystając z literatury, prasy ogólnopolskiej i lokalnej z czasów II Rzeczypospolitej, okupacji, archiwaliów i innych dostępnych źródeł, sporządziły biogram posła, uwzględniając w nim jego losy oraz rolę, jaką odegrał dla małej i dużej ojczyzny. Wśród lokalnej społeczności przeprowadziły również ankietę, w której pytały o postać Zygmunta Jaźwińskiego. Jej wyniki tylko utwierdziły je w przekonaniu, że istnieje potrzeba rozpowszechniania wiedzy na jego temat.
Młodzież ze szkoły w Cekowie-Kolonii poznawała sylwetkę Zygmunta Jaźwińskiego podczas wycieczki szkolnej do Kalisza; odwiedziła m.in. Villę Calisia, której w latach 1916-1939 poseł Zygmunt Jaźwiński był właścicielem. Ponadto uczestniczki projektu napisały scenariusz do filmu : „Śladami Zygmunta Jaźwińskiego – posła , kaliskiego adwokata, więźnia Oświęcimia”, który umieszczony zostanie na You Tube i przeprowadziły konkurs na okładkę filmu.
Informację o tej produkcji, a także kilka słów o jej bohaterze Natalia Pośpiech i Klaudia Pfeifer zawarły n aulotkach, które rozdały w sowim środowisku. Opiekunem grupy projektowej jest Teresa Chrzęściewska.
Opr. MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze