Coraz więcej osób próbuje skoków spadochronowych w tandemie – aby skoczyć, nie trzeba brać udziału w czasochłonnych szkoleniach, specjalnych badaniach czy ćwiczeniach. Wystarczy zarezerwować skok przez internet i przygotować się na niezwykłe emocje!
Na czym polega skok spadochronowy w tandemie?
Skoki tandemowe zostały opracowane pod koniec lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych – to właśnie tam skonstruowano pierwszy spadochron tandemowy, który pozwolił na uniesienie dwóch osób jednocześnie. Wraz ze spadochronem do użytku weszła specjalna uprząż tandemowa łącząca uczestników skoku.
Dzisiaj w ośrodkach organizujących skoki spadochronowe w tandemie stosuje się bardziej zaawansowane konstrukcje spadochronów oraz uprzęży, aby gwarantować maksymalne bezpieczeństwo, komfort oraz wyjątkowe wrażenia. Może zasmakować w nich niemalże każdy!
Skok spadochronowy w tandemie, który określany jest także mianem skoku zapoznawczego, to rodzaj skoku spadochronowego, w którym udział biorą dwie osoby jednocześnie. Pierwsza z nich to pilot tandemu – najczęściej doświadczony instruktor, który ma za sobą tysiące podobnych skoków. Druga osoba to pasażer – nie musi mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń ze spadochronami.
Pilot wraz z pasażerem są na czas skoku spięci uprzężą tandemową. Na plecach pilota znajdują się także spadochron do tandemu wraz ze spadochronem zapasowym i automatem spadochronowym – takie wyposażenie gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo.
Kto może skakać w tandemie?
Skoki tandemowe są przeznaczone niemalże dla każdego, kto spełni podstawowe wymogi. W związku z tym dla wielu osób to niezwykła szansa, aby doświadczyć emocji dotychczas zarezerwowanych dla profesjonalnych skoczków.
W skoku mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz niepełnoletnie po okazaniu pozwolenia od rodzica albo opiekuna. Należy także posiadać odpowiedni stan zdrowia. Ze skoków nie powinny korzystać osoby, które:
- ważą powyżej 100-120 kilogramów – zależnie od stosowanego w ośrodku sprzętu spadochroniarskiego
- chorują na choroby takie jak – ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, epilepsja
Do wzięcia udziału w skoku nie potrzeba wcześniejszych przygotowań – szkoleń, ćwiczeń ani badań lekarskich. Po wykupieniu skoku, co można zrobić on-line, na przykład na stronie internetowej skacz.pl, wystarczy stawić się w wyznaczonym czasie w ośrodku i zacząć udział w wyjątkowej przygodzie!
Jak skacze się w tandemie? Skok tandemowy krok po kroku
Gdy wykupiliśmy już nasz skok, przyjeżdżamy do ośrodka ze wskazanym wyprzedzeniem w stosunku do zarezerwowanej godziny.
Na miejscu podpisujemy dokumenty i bierzemy udział w przygotowaniach – krótkim szkoleniu oraz odbieramy wyposażenie (kask, gogle, czasami kombinezon, gdy wymaga tego aura).
Potem uczestnicy skoku wchodzą do samolotu, który wynosi ich na wysokość 3000 lub 4000 metrów nad ziemią. Wysokość wyskoku jest powiązana z czasem swobodnego spadania, który odpowiednio wynosi 30 lub 60 sekund. To czas, gdy uczestnicy skoku lecą w kierunku ziemi bez otwartej jeszcze czaszy spadochronu.
Na wysokości około 1500 metrów nad ziemią pilot otwiera spadochron. Następuje faza wolnego opadania w kierunku lądowiska – tam lądowanie jest miękkie, więc nie trzeba obawiać się o urazy.
Całe wydarzenie może być też sfotografowane i sfilmowane – wystarczy wykupić specjalną usługę w ośrodku, aby otrzymać niezwykłą pamiątkę po swoim wyczynie.
Ile kosztuje skok spadochronowy w tandemie?
Ceny skoków spadochronowych w tandemie zależne są głównie od wybranego ośrodka oraz od rodzaju skoku i dokupionych usług. Najczęściej skok z 3000 metrów to koszt około 600 złotych, natomiast ten z 4000 metrów – około 750 złotych. Rejestracja skoku to koszt 200-300 złotych.
Zatem wtedy, gdy szukasz wyjątkowych emocji i adrenaliny, pomyśl o wykupieniu skoku spadochronowego dla siebie – można zrobić to nawet teraz przez internet. Życzymy udanej zabawy!
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze