Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konstytucja powstawała w Dobrzycy. W cieniu drzewa, które stoi tam do dziś ZDJĘCIA

Rozłożysty i wysoki, dumnie wita wchodzących na teren posiadłości byłych właścicieli Dobrzycy. Padający na znaczą część trawnika cień przypomina też o jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. To właśnie w podplewszewskich włościach Augustyn Gorzeński pracował nad Konstytucją 3 maja. I według legendy robił to w cieniu drzewa, które patronuje mędrcom i filozofom.
Konstytucja powstawała w Dobrzycy. W cieniu drzewa, które stoi tam do dziś ZDJĘCIA

Platan klonolistny, który rośnie tuż przy bramie pałacu w Dobrzycy imponuje rozmiarami. Jest jednym z największych drzew tego gatunku w Polsce. Ma 27 metrów wysokości, a jego korona liczy sobie 34 metry średnicy.

Został posadzony przez Augustyna Gorzeńskiego na początku XVIII wieku- mówi przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy, Kazimierz Balcer. - Trochę później w parku pojawiły się jeszcze dwa takie drzewa, które niestety nie są już takie okazałe.

Dobrzycki platan to jedno z najokazalszych drzew tego gatunku nie tylko w Polsce, ale i Europie. Został zasadzony na początku XVIII wieku, ale jako drzewo mędrców stał się symbolem Konstytucji 3 maja.

Platany to symbol m.in. mędrców, filozofów i masonerii.

Wieloletni właściciel Dobrzycy, Augustyn Gorzeński był nie tylko dobrym gospodarzem. Angażował się w życie polityczne kraju. Był posłem na Sejm Czteroletni. Brał czynny udział w tworzeniu Konstytucji 3 maja, był jej obrońcą i propagatorem- wyjaśnia Balcer. - Zasady, o których była mowa w dokumencie wciela w życie w Dobrzycy, m.in. uwłaszcza mieszczan.

Najokazalszym drzewem w dobrzyckim parku jest platan, ale najstarszym paklon, który został posadzony pod koniec XVII wieku. Jest to najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce.

A jaka rola w tym platanów?

Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja zaczęto mówić, że drzewa znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachować – rozmyśla przewodnik po dobrzyckim muzeum. - W czasie kiedy trwały prace nad Konstytucją, właściciel Dobrzycy mieszkał na stałe w Warszawie, ale swoją posiadłość odwiedzał. Być może w cieniu tego pięknego drzewa rozmyślał nad kształtem pierwszej w Europie Konstytucji?

Pałacowa ekspozycja pozwala poznać dzieje Dobrzycy i ich właścicieli. Wśród prezentowanych pamiątek jest egzemplarz Konstytucji należący do jej twórcy  

Wiadomo, że po nieudanym wprowadzeniu w życie Konstytucji i rozbiorze Polski, Augustyn wrócił do Dobrzycy i chyba tylko platan, na który spoglądał z okien swego gabinetu, przypominał o minionych wydarzeniach.

Dobrzycki park zachwyca bujną i urozmaiconą roślinnością. Spacer parkowymi alejkami można urozmaicić, wyszukując pomniki przyrody, których jest ponad 30.  Z kolei w odnowionym pałacu od 1988 roku mieści się muzeum. Według niektórych Augustyn Gorzeński był członkiem loży masońskiej, dlatego symbolika architektoniczna pałacu i parku nawiązuje do tradycji wolnomularskich.  

Na co dzień w obiekcie można obejrzeć stałe ekspozycje związane z historią pałacu oraz jego kolejnych właścicieli. Aktualnie, z powodu pandemii, muzeum jest zamknięte do 4 maja. 

Agnieszka Walczak, foto: arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama