Koncert upamiętniający kompozytora w jubileuszowym roku miał przypomnieć jak najszerzej twórczość artysty i dać możliwość publiczności wykonania niektórych utworów.
Koncert składał się z trzech części. W pierwszej widzowie usłyszeli modlitwę „Ojcze nasz” w wykonaniu The Sunday Singers. A wszyscy zgromadzeni, pod wodzą Adama Michalaka, wykładowcy WPA UAM wykonali pieśń „Znasz- li ten kraj”. Zaprezentowano również Arię Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, z opery "Halka" oraz arię Skołuby z opery „Straszny Dwór” - „Ten zegar stary”.
W przerwach między poszczególnymi częściami koncertu wiersze Adama Mickiewicza recytował Piotr Bigora, który przypomniał biografię Stanisława Moniuszki.
Moniuszko komponował pieśni do tekstów współczesnych dla niego poetów m.in. Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Teofila Lenartowicza. Kierując się potrzebą pielęgnowania polskiej kultury i śpiewu domowego, kompozytor skomponował 18 pieśni i na ich podstawie stworzył pierwszy „Śpiewnik domowy”. To jego credo artystyczne. Śpiewnik domowy był odpowiedzią na potrzebę domowego muzykowania, ale głównie miał podtrzymywać narodowe wartości i ducha w czasie zaborów. Takich pieśni Moniuszko skomponował blisko 300.
W drugiej część zatytułowanej „Śpiewająca Polska” wykonano chóralne pieśni Moniuszki. Zaprezentowały się Chór Izydorki Szkoły Podstawowej z Biadek (dyr. Klaudia Szubert), Chór Duodecimus Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu (dyr. Krystyna Witasiak), Chór Szkoły Podstawowej z Pamiątkowa (dyr. Urszula Grzęda) oraz Zespół Wokalny INSPIRO (dyr. Aleksandra Wojtaszek).
Trzecia część koncertu objęła nowoczesne aranżacje pieśń Moniuszki przygotowane przez Macieja Bąka, który również akompaniował przy fortepianie. Zaśpiewali wokaliści The Sunday Singers przy akompaniamencie muzyków: Mirosława Skowrońskiego – perkusja, Tobiasza Michna – kontrabas, Grażyny Leja-Franczyk – skrzypce, Katarzyny Ślachetka – skrzypce, Magdaleny Kalinowskiej – altówka, Janiny Marzec – wiolonczela, oraz muzyków z OSP Lisków: Mariusza Trzcińskiego – klarnet, Mai Trzcińskiej- flet, Piotra Szmajdzińskiego- flet, Adriana Bończyka- klarnet.
Nowoczesne aranżacje utworów: Krakowiak „Dobranoc”, „Złota Rybka”, „Matko już nie ma Cię”, „Co to za kwiatek”, „Znasz-li ten kraj” przygotowane zostały przez Macieja Bąka – studenta drugiego roku studiów licencjackich kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
Koncertowi towarzyszyła wystawa „Moniuszko Wczoraj i Dziś”. Na planszach znalazły się ciekawostki z życia Moniuszki, jego osiągnięcia kompozytorskie oraz najważniejsze fakty z życia „ojca” polskiej opery. Wystawę nadal można oglądać w holu starostwa na I piętrze.
Stanisław Moniuszko to kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagog. Urodzony 5 maja 1819 w majątku Ubiel k. Mińska, zmarł 4 czerwca 1872 w Warszawie, nagle na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.
Koncert upamiętniający 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki organizowany był w jubileuszowym roku 20-lecie Powiatu Kaliskiego.
Koncert poprzedziła msza święta w Sanktuarium Narodowym w Kaliszu w intencji mieszkańców miasta Kalisza oraz rolników ogrodników i sadowników z powiatu kaliskiego. Mszę odprawił ks. biskup senior Stanisław Napierała oraz ks. prałat Jacek Plota
AW, W.Przybylska, foto: M. Wolarz, E. Winowicz
Napisz komentarz
Komentarze