Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

IX literacka gra miejska „Kaliszanie piszący”. Bohaterką Maria Dąbrowska ZDJĘCIA

120 uczniów i 30 opiekunów wzięło udział w IX edycji literackiej gry miejskiej „Kaliszanie piszący”. Główną bohaterką była autorka „Nocy i dni”, bowiem w tym roku przypada 130. rocznica urodzin pisarki. Młodzież uczciła także pamięć jej współczesnych - Tadeusza Kulisiewicza oraz Haliny Sutarzewicz.
IX literacka gra miejska „Kaliszanie piszący”. Bohaterką Maria Dąbrowska ZDJĘCIA

W zabawie wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych nr 4, 10 i 12, Szkoły Podstawowej w Rychnowie, Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku oraz placówek szkolno-wychowawczych z Cerekwicy, Borzęciczek, Ostrzeszowa, Jarocina, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, Konarzewa i Kalisza. 5 czerwca, wyposażeni w karty do gry, wyruszyli spod dawnej restauracji „U Barbary i Bogumiła”. Po drodze rozwiązywali przygotowane dla nich zadania, zatrzymali się przy stoisku cukierniczym zorganizowanym przez uczniów „Gastronomika”, odwiedzali miejsca związane z Marią Dąbrowską i słuchali opowieści o pisarce.

Na trasie gry znalazło się także Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, a na podwórzu przy dawnej pensji Heleny Semadeniowej przy ul. Babinej 2, uczestnicy obejrzeli scenkę przedstawiającą zapisywanie przez państwa Szumskich na pensję ich córki Mani.  Jedną z atrakcji był także czas spędzony w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie w roku 1910 (wówczas w sali Towarzystwa Muzycznego) Maria Dąbrowska wygłosiła swój pierwszy w życiu odczyt na cześć zmarłej tego roku Marii Konopnickiej, zatytułowany „Pieśniarka dzieci i ludu”.

Podczas finału gry, który odbył się tradycyjnie w Młodzieżowym Domu Kultury, prelekcję wygłosiła Grażyna Przybylska, kustosza Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie i członek zarządu Stowarzyszenia, która omówiła związki pisarki z Kaliszem. Z kolei Elżbieta Stadtműller, prezes Stowarzyszenia przedstawiła prezentację multimedialną pokazującą fotografie miejsc, których ze względu na odległości i ramy czasowe gry nie udało się odwiedzić.

Tradycyjnie, wykonawcy ról z poszczególnych punktów pozowali do wspólnego zdjęcia, a wśród uczestników rozlosowano nagrody książkowe. - Poprzez grę Stowarzyszenie pragnęło przypomnieć zarówno literackie dokonania Marii Dąbrowskiej, jak też znaczenie dla Kalisza jej twórczości, zwłaszcza powieści „Noce i dnie”, w której sportretowała swoje ukochane miasto „miasto najpiękniejszych nocy i dni”. Ważną rolę w opracowywaniu jej utworów i objaśnianiu związków z kaliskimi realiami odegrała Halina Sutarzewicz – informuje Elżbieta Stadtműller.

Organizatorami literackiej gry miejskiej były: Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. W przygotowaniach wzięło udział 9 szkół i instytucji kultury, w tym ponad 20 nauczycieli i działaczy Stowarzyszenia oraz 13 wykonawców ról na punktach gry.

Oprócz Marii Dąbrowskiej uczczono także pamięć jej współczesnych - Tadeusza Kulisiewicza (120. rocznica urodzin) oraz Haliny Sutarzewicz (110. rocznica urodzin).

MIK, fot. Danuta Gruchot, Mieczysław Zaremba


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama