Co się składa na inteligentny dom?
Wbrew panującej opinii, inteligentny dom nie jest naszpikowanym elektroniką futurystycznym tworem, a normalnym budynkiem. Zastosowano w nim jednak pewne rozwiązania ułatwiające korzystanie z niego, podnoszące komfort oraz pozwalające zaoszczędzić czas i energię. Przykładem może być oświetlenie, które zapala się tuż przed naszym powrotem lub tylko wtedy, gdy jesteśmy obecni oraz ogrzewanie wykorzystujące sondy i utrzymujące zadaną temperaturę i regulujące nią według naszych upodobań. Brama wjazdowa na posesję, która otwiera się na czas powrotu, oszczędza nam codziennie kilka minut, co w skali roku daje nawet 500-600 minut. Jest to czas, który możemy wykorzystać znacznie efektywniej. Z czego się składa system zarządzania domem, opisuje artykuł: „Nowoczesny system zarządzania budynkiem – inteligentny dom co zawiera?”.
Koszt systemu zarządzania domem
Na koszt systemu składa się wiele czynników. Przed wszystkim, cena uzależniona jest od ilości pomieszczeń i urządzeń, którymi chcemy zarządzać. Im bardziej skomplikowany system, rozłożony na wiele kondygnacji oraz część ogrodową i przydomową, tym droższy będzie jego zakup oraz instalacja. Najlepiej zdecydować się na system oparty na sygnale radiowym i Wi-Fi, który nie będzie od nas wymagał poprowadzenia dodatkowego okablowania. Kompletne rozwiązania znajdziemy na stronie producenta: https://zamel.com/. Odpowiednio dobierając nadajniki, odbiorniki oraz kontrolery systemu i przewidziane do niego akcesoria, na pewno zaoszczędzimy. Ceny podstawowych urządzeń, takich jak sondy temperatury i oświetlenia zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Najdroższe są zwykle moduły inteligentnego domu, których koszt oscyluje w granicach 5 – 8 tys. złotych. Najprostszy system jesteśmy w stanie skonfigurować już za kilkanaście tysięcy złotych, podczas kiedy najbardziej jego rozbudowane wersje przekroczą wartość 100 tys. złotych.
Jak skonfigurować system inteligentnego domu?
Ze względu na dość wysoki koszt budowy systemu zarządzania domem lub jego częścią, wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu takiej innowacji u siebie. Na szczęście bezprzewodowe systemy oferują możliwość stopniowej ich rozbudowy. Możemy zacząć od jednego ciągu komunikacyjnego lub jednej kondygnacji, a następnie stopniowo, w miarę oswajania się z takim rozwiązaniem, dokupywać i rozwijać nasz inteligentny dom. Im szybciej się przekonamy do zaimplementowanych rozwiązań, tym bardziej poszerzymy zakres zarządzania urządzeniami swojego domu.
Decydując się na instalację inteligentnego systemu zarządzania domem, nie jesteśmy od razu skazani na wysokie koszty czy uciążliwy remont w całej przestrzeni mieszkalnej. Dzięki możliwości bezprzewodowej instalacji możemy swobodnie rozplanować, jakimi urządzeniami chcemy sterować. Nie ma również potrzeby budowy całego systemu od razu – możemy zacząć od inteligentnego oświetlenia ciągów komunikacyjnych, następnie rozbudować system o sterowanie roletami, a na końcu zainwestować w automatykę bramy wjazdowej. Kolejność może być dowolna – wszystko zależy od naszych preferencji.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze