Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mietek Szcześniak kończy dziś 55 lat. Artysta zaskakuje nowym projektem

Sławny, utalentowany i zawsze rozbrajająco uśmiechnięty kaliszanin, Mietek Szcześniak kończy dziś 55 lat. Wokalista przez całą swoją artystyczną karierę nie raz pokazał, że jest muzykiem wszechstronnym i ciekawym niebanalnych wyzwań. Potwierdza to najnowsze przedsięwzięcie „Miecza”.
Mietek Szcześniak kończy dziś 55 lat. Artysta zaskakuje nowym projektem

Najnowszy muzyczny projekt Mietka Szcześniaka to „Siedmiomilowe buty” – pod tym hasłem kryją się stare jazzowe klasyki śpiewane przez dzieci. Wokalnie towarzyszy im oczywiście Mietek Szcześniak. Album stworzył wspólnie z pianistką Joanna Gajdą, która napisała teksty do znanych jazzowych numerów. - Dzieciaki, które będą kiedyś słuchały tych kawałków, będą w przyszłości kojarzyły słynne jazzowe hity ze swoim dzieciństwem – mówił na antenie radiowej Jedynki piosenkarz.  Album promuje piosenka „Kameleon Leon”.

Muzyk w marcu 2017 roku promował w Kaliszu swój album „Nierówni” . Płyta zawiera utwory oparte na tekstach księdza Jana Twardowskiego. Opracowane przez Szcześniaka wiersze opowiedziane są językiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów : bossanovy, samby, chorinjo, sao. Płyta jest w całości nagrana akustycznie przez brazylijskich muzyków w USA. Album w wersji CD ma status Złotej Płyty.

Mietek Szcześniak swoje imię odziedziczył po dziadku ze strony matki. Ma dwie siostry, w tym o osiem lat młodszą Sylwię.

Uczęszczał m.in. do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Studiował od 1987 na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w Kaliszu. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem „Funk Factory", z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie.

Występował w przeglądach piosenki m.in. "Śpiewać każdy może" i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, a w 1985 roku pojawił się w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku" (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan).

W 1987 r. rozpoczął studia w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołami Walk Away i Sławomir Kulpowicz Group.

W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór „Dumka na dwa serca” do filmu Ogniem i mieczem. W 1999 reprezentował Polskę podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Przytul mnie mocno”, z którym zajął ostatecznie 18. miejsce. Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim.

18 marca 2006 piosenka Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka „Dumka na dwa serca” wygrała plebiscyt na Najpiękniejszą piosenkę z sercem zorganizowany przez TVP1 i Radio RMF FM przy okazji akcji Serce masz tylko jedno. 30 października 2007 ten sam utwór zdobył Złotą Kaczkę 50-lecia magazynu Film w kategorii Najlepsza piosenka filmowa.

14 czerwca 2006 ukazał się teledysk do piosenki „Wstawaj”, którą nagrał wspólnie z Mezem i Tabbem. W 2006 roku piosenkarz wydał swoją kolejną płytę pt. Zwykły cud. W 2007 roku wziął udział w XLIV Krajowym Konkursie Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonał swoją nową piosenkę „Bajka że to ja”. Na tym samym festiwalu wystąpił także wspólnie z Justyną Steczkowską i Kasią Cerekwicką.

Wielokrotnie współpracował z zespołem TGD jako solista. W 2010 roku wziął udział w koncercie związanego z nagraniem najnowszej płyty zespołu: Liczy się każdy dzień (2011). Śpiewał czołówki w wersji polskiej wielu disneyowskich seriali: Kacze opowieści (stara wersja), Dzielny Agent Kaczor, Chip i Dale: Brygada RR. Zaśpiewał w duetach między innymi z: Anną Jurksztowicz, Majką Jeżowską, Kayah, Anną Marią Jopek, Lorą Szafran, Edytą Górniak czy Natalią Kukulską. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie, i trzykrotnym laureatem Fryderyków.

W 2015 roku wziął udział w 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wraz z Edytą Górniak wykonał utwór „Dumka na dwa serca”. W październiku wydał płytę zatytułowaną Songs from Yesterday, którą nagrał razem z pianistą Krzysztofem Herdzinem. Na krążku znalazły się piosenki z repertuaru takich wykonawców, jak m.in. The Beatles, Stevie Wonder i The Rolling Stones w interpretacji duetu.

AG za www.mietekszczesniak.pl; fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama