Jednym z dowodów w śledztwie był list. Napisał go mężczyzna, który zamordował niepełnosprawną – poruszającą się na wózku inwalidzkim córkę, a później popełnił samobójstwo. – W trakcie odtworzono dokładnie przebieg zdarzeń jakie rozegrały się w domu w Ostrzeszowie między godzinami 12.40 a 13.55 kiedy znaleziono zwłoki – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Prokuratura prowadziła dwa postepowania. Pierwsze dotyczyło zabójstwa kobiety i ono zostało umorzone ze względu na ustalenie, że sprawcą czynu była osoba, która zmarła. W tym konkretnym przypadku okazało się, że była to osoba najbliższa do pokrzywdzonej, która w odstępie kilku minut targnęła się na swoje życie.
Rodzinna tragedia rozegrała się pod koniec stycznia tego roku. Według ustaleń, kiedy 44 –latek został w domu sam z córką zamordował 21-latkę, a później popełnił samobójstwo. Zwłoki w budynku gospodarczym przylegającym do ich domu mieszkalnego znalazła żona mężczyzny. Ona wezwała policję. Motywacją działania mężczyzny, jak wynikało z napisanego przez niego listu, powodem desperackiego czynu była zła sytuacja finansowa.
Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?
Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz się zgłosić do Ośrodków Interwencji Kryzysowej (OIK), które są w każdym większym mieście. Możesz tam otrzymać pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część OIK-ów jest czynna całą dobę i np. prowadzi noclegownie. POMOC jest bezpłatna! Nie musisz mieć ubezpieczenia.
Jeśli masz uporczywe i silne myśli samobójcze, możesz się także zgłosić do każdego szpitala psychiatrycznego. Tam również nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne. W sytuacjach nagłych (o ile powiesz, że to sprawa pilna) lekarz musi cię przyjąć tego samego dnia.
Fundacja ITAKA prowadzi całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. 7 dni w tygodniu dyżurują psycholodzy pod numerem 800 70 22 22, specjaliści odpowiadają również na maile: [email protected]. W Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc.
W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl.
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123. Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci młodzieży: 116 111. Spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl
AW, zdjęcie int.
Napisz komentarz
Komentarze