Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliski ślad w Polin. Sztandar od kaliskich Żydówek dla generała Taczanowskiego

Ślady Kalisza i kaliszan wyznania mojżeszowego w Muzeum Historii Żydów Polskich raczej nie powinny dziwić. W każdym razie osób, które choć trochę znają historię. A spoglądając wstecz, natrafimy wśród eksponatów na jeden datowany na 1863 rok. Chorągiew, którą Żydówki z grodu nad Prosną wyszyły z myślą o brygadzie generała Edmunda Taczanowskiego - dowódcy powstańczego i naczelnika wojennego województwa kaliskiego w powstaniu styczniowym, została podarowana powstańcom 6 sierpnia, ponad 150 lat temu.
Kaliski ślad w Polin. Sztandar od kaliskich Żydówek dla generała Taczanowskiego

Sztandar kaliskie Żydówki podarowały powstańcom dowodzonym przez generała Edmunda Taczanowskiego zaledwie kilka tygodni po mianowaniu urodzonego pod Pleszewem dowódcy na naczelnika wojennego województwa kaliskiego. W powstaniu styczniowym funkcję tę objął 14 maja 1863 roku.

Sztandar przed umieszczeniem w muzeum został odnowiony. Widnieją na nim dwie dłonie w braterskim uścisku oraz godło Rzeczpospolitej Obojga Narodów. A całość opatrzona jest napisem „Walecznym Braciom poświęcają Polki Izraelitki. Kalisz 1863”.

Z informacji, które można znaleźć w internecie wynika, że Żydzi mieszkający w Kaliszu brali także czynny udział w powstaniu styczniowym. - Fukstein - zginął 8 maja 1863 roku pod Ignacewem; Izrael Eckman, oślepiony, zesłany na Sybir; Mojżesz Kwiatek, powieszony w Błaszkach; Markus Perkal, powieszony w Sieradzu – wymienia Hila Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu we wpisie na stronie kaliszczasemmalowany.pl

Osoby, które nie walczyły wspomagały powstańców, kupując im broń, leki i ukrywając przed wojakami zaborców.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama