Okazuje się, że udomowiony gryzoń potrafi być bardzo towarzyski i przywiązuje się do człowieka. A do tego jest niezwykle inteligentny. Potrafi nauczyć się różnych sztuczek, a nawet rozwiązywać łamigłówki. Poza tym szczur idealnie przystosowuje się do nowego środowiska. Wbrew powszechnie przyjętym mitom jest stworzeniem bardzo czystym, większą część dnia potrafi spędzić na myciu. No i przede wszystkim ma osobowość. Jeden potrafi być dominujący, drugi cichy i spokojny, inny będzie lubił przebywać na ramieniu człowieka.
Doskonałym przykładem tego, że możliwe jest nawiązanie relacji pomiędzy szczurem a człowiekiem jest kaliszanin, Tomasz Wasiak, który jest właścicielem aż 9 takich gryzoni. A przez jego wieloletnią hodowlę przewinęło się około 500 szczurów!
- Moje szczury są bardzo przyjazne, towarzyskie i łagodne, w ogóle nie są agresywne, ani dla mnie ani dla mojej rodziny – mówi Tomasz Wasiak, miłośnik szczurów.
- Miałem w swoim życiu różne zwierzęta – psy, koty, kanarki, papugi, a nawet kury i nietoperza. Ten ostatni trafił w moje ręce przypadkiem. To były lata 80-te. Na strychu domu, w którym mieszkałem znalazłem małego „gacka” ze złamanym skrzydłem. Zaopiekowałem się nim i udało się. Nietoperzyk doszedł do siebie i wrócił na wolność. Jednak zawsze ciągnęło mnie do zwierząt mało popularnych. Przygoda ze szczurami rozpoczęła się od tego, że to mój brat otrzymał 3 szczury i zapytał mnie, czy wziąłbym dwa pod opiekę. Długo się nie zastanawiałem. Przygarnąłem Egona i Klementynę – opowiada Tomasz Wasiak.
Szczury Tomasza inteligencją dorównują psom, reagują na imiona, lubią przebywać blisko swojego właściciela. Niektóre, ku wielkiemu zdziwieniu przechodniów, wychodzą z nim nawet na spacer!
Według właściciela szczurów zwierzęta te zupełnie niesłusznie traktowane są jak szkodniki. Oczywiście, szczury biegające po kanałach i piwnicach bywają nieczyste, przenoszą choroby, ale to całkiem inny gatunek szczura. - Moje szczury są bardzo przyjazne, towarzyskie i łagodne, w ogóle nie są agresywne, ani dla mnie ani dla mojej rodziny – mówi Tomasz Wasiak, miłośnik szczurów.
Szczury te doskonale reagują na emocje i rozpoznają ludzkie nastroje. Dzień takiego domowego szczura wygląda bardzo leniwie, ponieważ większość czasu przesypiają. Prowadzą raczej nocny tryb życia. Walczą wówczas o hierarchię, o to, który z nich jest najważniejszy. – Co chwila słyszę w nocy specyficzny dźwięk ostrzenia zębów o klatkę. Oczywiście samce i samice trzymam osobno, są izolowane ze względu na to, że są bardzo płodne. Mogą rozmnażać się co 3 miesiące, a w jednym miocie może być od 10 do 15 młodych – opowiada Tomasz Wasiak.
Szczury potrzebują dużo miejsca, mieszkają w wolierach lub terrarium. - Oczywiście u mnie szczury biegają po domu, zdarzy im się też podgryźć jakiś kabelek czy mebel, ale zwykle mają to wybaczone – śmieje się miłośnik szczurów.
Tak jak każde zwierzę szczur ma swoją osobowość. Warto pamiętać, że oprócz tego, że często budzi naszą niechęć, to jednak gryzoń ten służy ludzkości, bo to właśnie na nim przeprowadzane są liczne doświadczenia i badania.
Karolina Bazan, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze