Schemat działania oszustów metodą „na BLIK-a” jest prosty. - Przestępcy uzyskują w sposób nieuprawniony dostęp do kont użytkowników portali społecznościowych. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych, przesyłają do grupy znajomych właściciela konta informację o potrzebie pilnej pożyczki. Swoją prośbę argumentują często zagubieniem torebki, brakiem środków na koncie lub potrzebą pilnego zakupu, na który zabrakło im środków. Co istotne przestępcy podczas „smsowej” rozmowy proszą o podanie kodu BLIK, który w ciągu kilkunastu sekund mogą wygenerować klienci bankowości mobilnej, za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Przesłanie przez pokrzywdzonego kodu sprawia, że przestępcy mogą dokonać płatności lub wypłacić gotówkę w bankomacie - wyjaśnia sposób działania oszustów asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej Komendy.
Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać! Jeśli jeden z naszych znajomych napisze do nas z prośbą o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Najlepiej natychmiast zadzwonić do tej osoby i zapytać, czy rzeczywiście potrzebuje finansowego wsparcia. Podczas rozmowy warto również upewnić się, że telefon odebrał nasz kolega, czy koleżanka. W przypadku, gdy stwierdzisz, że to z twojego konta wysłano wiadomości z prośbą o pożyczkę, natychmiast poinformuj o tym fakcie swoich znajomych. Jak najszybciej postaraj się też zmienić hasła dostępu. Każdą próbę oszustwa, nawet tą nieudaną, warto też zgłosić Policji.
Wszyscy użytkownicy internetu powinni też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w programu antywirusowe, nieotwieraniu emaili od nieznanych nadawców - a szczególnie zwartych w nich załączników. Pamiętajmy również o wylogowywaniu się z aplikacji i kont za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania i najważniejsze nigdy pod żadnym pozorem nie udostępniajmy haseł, kodów dostępu lub PIN osobom nieupoważnionym!
RED za KMP Kalisz; fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze