- Od czego zacząć?
- Bez CV ani rusz
Od czego zacząć?
Przede wszystkim należy przygotować plan poszukiwania pracy. Jazda "w ciemno" do Anglii i poszukiwanie pracy na miejscu może oczywiście również przynieść szczęśliwe rozwiązanie, natomiast rozpoczynając poszukiwania pracy już w Polsce, można oszczędzić sobie wiele stresu i niepotrzebnych wydatków. Jest co najmniej kilka sposobów, które umożliwiają zdalne poszukiwanie pracy w UK. Pierwszy to oczywiście znajomi i rodzina. Jeśli ktoś z twoich najbliższych mieszka w Anglii z pewnością jest w stanie pomóc ci w poszukiwaniach oraz doradzić gdzie i jak szukać. Drugim sposobem są oczywiście portale z ofertami pracy w Anglii. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Strona z ofertami pracy pozwala szybko i sprawnie zdobyć rozeznanie w interesującym cię obszarze zawodowym, umożliwia także bezpośrednią aplikację. Trzeci sposób to agencje pracy, tak brytyjskie, jak i polskie. Tutaj jednak trzeba uważać, ponieważ część z nich, wykorzystując nieświadomość swoich klientów, "naciąga" ich na zbędne koszty. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy takiego profesjonalnego zespołu HR, upewnić się najpierw, jaką opinią cieszy się on wśród osób, które korzystały z jego usług. Jeszcze jeden sposób to oczywiście bezpośredni kontakt z interesującym cię pracodawcą. Do dyspozycji pracowników są również publiczne służby zatrudnienia w Wielkiej Brytanii (Job Centre oraz Job Centre Plus).
Bez CV ani rusz
Niezależnie od tego, którą drogę poszukiwania pracy wybierzesz, potrzebne ci będzie profesjonalne curriculum vitae przygotowane zgodnie z zasadami panującymi w Wielkiej Brytanii. CV w UK wygląda bowiem nieco inaczej niż to, do którego przygotowywania przyzwyczajeni są polscy pracownicy. Przede wszystkim nie podaje się w nim daty urodzenia, statusu cywilnego, miejsca zamieszkania, nie dodaje się zdjęcia. Wszystko po to, aby każdy w procesie rekrutacji miał równe szanse bez względu na wygląd, pochodzenie czy wiek. Nie dodaje się do tego CV również klauzuli o ochronie danych. CV natomiast koncentruje się na kilku obszarach:
- doświadczeniu zawodowym
- umiejętnościach (w tym znajomości języków
- hobby (nie mniej ważne, bo wiele mówiące o osobowości kandydata).
Trzeba również pamiętać, że CV musi być napisane bezbłędnym angielskim, dlatego tłumaczenie CV na angielski to dobry pomysł. Nawet jeśli całkiem nieźle mówisz i piszesz po angielsku, lepiej upewnić się, że nie popełniłeś żadnego błędu.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze