Podstawowe taryfy dla odbiorców indywidualnych
Skoro prawie wszystkie urządzenia są na prąd, to rachunki też muszą być niemałe. Możemy to zmienić i zaoszczędzić wybierając dogodną dla siebie taryfę.
Taryfa G11 – jest najpopularniejszą i najbardziej uniwersalną taryfą w Polsce. Stawka za energię jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od pory dnia i nocy.
Taryfa G12 – jest dwustrefowa i w zależności od pory dnia i nocy, są naliczane inne stawki za zużytą energię. W zależności od sprzedawcy prądu, stawki i zakres godzin może być różny. Najczęściej strefa z niższą stawką w dzień jest w godzinach 13:00-15:00, a w nocy 22:00-06:00, czyli 10 godzin na dobę. Wyższa stawka za zużycie prądu jest najczęściej w godzinach 06:00-13:00 w dzień, a po południu 15:00-22:00.
Jak sprawdzić, czy taryfa G12 będzie dla nas odpowiednia?
Przede wszystkim sprawdźmy dokładnie na rachunkach ilość prądu, który zużywamy oraz cena za 1 kWh. Dobrym sposobem jest prowadzenie notatek przez cały tydzień, by zorientować się, ile prądu zużywamy w godzinach, w których prąd byłby tańszy. Zmieniając taryfę na dwustrefową, możemy nawet zaoszczędzić 20-30% miesięcznie. Dla niektórych najbardziej odpowiednią taryfą może okazać się G12w, gdzie tańsza stawka naliczana jest również w weekendy oraz święta i dni wolne od pracy. Uwzględniając nasz system pracy oraz godziny, w których jesteśmy w domu, w łatwy sposób możemy dopasować najkorzystniejszą ofertę.
Jak wykorzystać taryfę G12 w naszym domu?
Chcąc, jak najlepiej wykorzystać taryfę G12 powinniśmy, jak najczęściej przebywać w domu właśnie w tych godzinach, w których możemy skorzystać z taniego prądu. Nie powinniśmy zapomnieć o innych domownikach, może się okazać, że gdy my jesteśmy w pracy, to właśnie babcia o godzinie 13:00 gotuje obiad na kuchence elektrycznej, robi pranie w pralce automatycznej, a naczynia myją się w zmywarce.
Gdy posiadamy ogrzewanie na prąd, to tanie godziny nam zagwarantują duże oszczędności. Nawet gdy w tych godzinach nie ma nikogo w domu, to można ustawić termostat z funkcją ustawienia godziny grzania od 13:00-15:00. Zmywarka, pralka, bojler na wodę również już posiadają takie funkcji i same załączą się o odpowiedniej godzinie.
Czasem cała rodzina w tygodniu rzadko bywa w domu, a wszystkie parce domowe są nadrabiane w weekend. Jeżeli odkurzanie, prasowanie, pranie, pieczenie w piekarniku elektrycznym, są standardem w każdy wolny weekend, a przy wieczorny wyjściu suszarka i lokówka są notorycznie używane, to taryfa G12w pomoże nam wypracować duże oszczędności.
Jak wykorzystać taryfę G12 w naszej firmie?
Nierzadko specyfika firmy wymaga używania maszyn o dużej mocy, które są niebywale energochłonne. Wykorzystując godziny, kiedy prąd będzie tańszy mamy możliwość zmniejszenia rachunków. Również ogrzewanie w tych godzinach może być włączone, szczególnie w nocy, dzięki temu rano w pracy będzie ciepło. Nawet przerwę dla pracowników można zaplanować w tych godzinach, gdy zużycie mikrofali i czajników elektrycznych jest największe.
Pamiętajmy, że zmianę taryfy możemy dokonać raz na 12 miesięcy. We wszystkich formalnościach pomoże nam firma, z którą współpracujemy. Warto spróbować, bo zawsze można wrócić do poprzedniej taryfy, gdy ta okaże się dla nas niekorzystna.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze