Tak jak przed laty w progach gościnnego dworu rodziny Doruchowskich gościł Henryk Sienkiewicz, tak w sobotę zawitali tam czytający i słuchacze akcji zapoczątkowanej osiem lat temu przez Annę i Bronisława Komorowskich a kontynuowaną przez Agatę i Andrzeja Dudów. Obok możliwości wysłuchania fragmentów utworów wskazanych przez parę prezydencką osoby, które przybyły do Mycielina mogły zobaczyć jak przebiegała wizyta w tych stronach pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla. "Sienkiewicz był bardzo zżyty z rodziną mojej matki i zawsze zwracał się do niej po imieniu nazywając ją „Zosieńką”. Poza tym bardzo polubił mojego ojca i przyjął na sierpień zaproszenie do Mycielina, do którego rodzice wrócili przygotowując się na przyjęcie wielkiego Polaka. [...] Mycielin przeżył swoje wielkie dni. Długo wspominano pobyt Sienkiewicza w Mycielinie. Wszyscy obecni na długo zachowali w pamięci i sercu dostojną postać Sienkiewicza." – tak wizytę z 1908 roku opisał gospodarz Adam Doruchowski.
W rolę Adama Doruchowskiego wcielił się Lech Wierzbowski, w roli Henryka Sienkiewicza uczestnicy mogli zobaczyć Dariusza Sosińskiego, Zofię i Teodora Doruchowskich zagrali Sylwia i Rafał Szelągowscy, z kolei babkę Adaminę Doruchowską zagrała p. Janina Macikowska W rolę księdza z Kościelca wcielił się ksiądz prałat Marian Andrzejewski, proboszcz Parafii w Kościelcu.
W Mycielinie czytano dzieła polskich nowelistów m.in. "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Dym" Marii Konopnickiej oraz nowelę "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej. A nowele czytali:
Witold Sitarz Senator RP, Andrzej Plichta Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Radni Powiatu Kaliskiego Małgorzata Banaś, Dariusz Korczyński i Krzysztof Dziedzic, Rafał Szelągowski Wójt Gminy Mycielin, Zbigniew Brajer Przewodniczący Rady Gminy Mycielin, Leszek Sarzyński Sekretarz Powiatu Kaliskiego, Aleksandra Filipowicz Sekretarz Gminy Mycielin, Małgorzata Tomela Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mycielinie, Daria Jurek Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Opatówku, Michał Tomela Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korzeniewie, Monika Sobczak – Waliś starszy kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu, Małgorzata Haładyn w imieniu Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Liskowie, Danuta Jarek Dyrektor Biblioteki Publicznej w Mycielinie, Marzena Marek ze Starostwa Powiatowego w Kaliszu, Milena Radziemska nauczyciel Zespołu Szkół w Opatówku, Mirosław Szymczak - nauczyciel, uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Mycielinie: Korkosz Jolanta, Milena Wawrzyniak, Robert Wawrzyniak, Julia Kozyra, Patrycja Domagalska, Miłosz Michalak.
Muzycznie wydarzenie uświetnił koncert Moniki Walczak - dyrygentki, skrzypaczki, pianistki, wokalistki jazzowej, która wystąpiła przy akompaniamencie muzyka i instrumentalisty Henryka Jamroziaka, prezentując muzykę z filmów m.in. Quo Vadis i Ogniem i Mieczem.
Organizatorzy dziękują kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, Monice Sobczak Waliś – z której artykułu pn. Wizyta Henryka Sienkiewicza w Mycielinie we wspomnieniach Adama Doruchowskiego, zamieszczonego na łamach Rocznika Kaliskiego zaczerpnięto informacje, aby przygotować scenariusz wydarzenia.
AW, info: Marta Wolarz, fot: Marta Wolarz/Ewelina Winowicz
Napisz komentarz
Komentarze