Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego powinniśmy sadzić, pielęgnować i chronić drzewa, a także krzewy. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim. Zgłoś swój udział w tegorocznym Święcie Drzewa – Formularz zgłoszeniowy. Wszyscy otrzymają broszurę i plakat „Drzewa dla klimatu”. - Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu – podkreśla Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.
Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje: – Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Już dziś, bez szkody dla produkcji żywności, moglibyśmy zalesić około 900 milionów hektarów, co pozwoliłoby na zmagazynowanie w biomasie około 200 miliardów ton węgla, obniżenie jego ilości w atmosferze o około 25%. Umożliwiłoby to osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego – powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi na poziomie poniżej 1,5o C.
Inauguracja tegorocznej 17. edycji Święta Drzewa tradycyjnie odbędzie się 10 października w Warszawie. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi drzewa owocowe oraz wiśnie japońskie przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w poprzedniej, 16. edycji Święta Drzewa.
Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane m.in. przez przedszkola, szkoły, uniwersytety, urzędy miast i gmin, organizacje czy firmy. Organizator zachęca do rejestrowania posadzonych drzew i krzewów w liczniku drzew na stronie www.swietodrzewa.pl ., na którym jest już 900 tysięcy drzew a celem jest milion!
Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Jolanta Migdał podpowiada, że można szukać drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Od początku, partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa.
Świętu towarzyszą konkursy, w których mogą wziąć udział, zarówno osoby indywidualne jak i placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy.
Czarodziejskie Drzewo – zostanie nagrodzona największa ilość posadzonych drzew, najszersza współpraca oraz za kreatywność działań. Na sprawozdania z przeprowadzonych działań organizator czeka do 30 listopada 2019. Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>
Drzewo Roku – to poszukiwania drzewa z historią, która scala lokalną społeczność oraz pobudza wyobraźnię. Na zgłoszenia drzew Klub Gaja czeka do 30 listopada 2019. Zgłoś drzewo do konkursu >>>
Zbieraj makulaturę, ratuj konie – nagradzana jest największa ilość zebranej makulatury, współpraca i zaangażowanie największej ilości uczestników oraz najciekawsze przeprowadzone działania. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 30 czerwca 2020. Uczestnicy, którzy zgłoszą się do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” otrzymają plakaty i ulotki. Zgłoś swój udział w akcji >>>
Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl
RED, fot. Karolina Bazan
Napisz komentarz
Komentarze