Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zasadź drzewo z okazji jego święta. Klub Gaja zachęca do udziału w 17. edycji akcji

„Drzewa dla klimatu” – takie hasło ma tegoroczna edycja Święta Drzewa. Klub Gaja, czyli organizator, w tym roku chce zachęcić Polki i Polaków do sadzenia drzew i ich ochrony w celu łagodzenia skutków zmian klimatu oraz utraty różnorodności biologicznej. Wspólnie, przez lata trwania akcji, posadzono już blisko 900 tysięcy drzew!
Zasadź drzewo z okazji jego święta. Klub Gaja zachęca do udziału w 17. edycji akcji

Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także większa różnorodność biologiczna, mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas. Dlatego powinniśmy sadzić, pielęgnować i chronić drzewa, a także krzewy. Działanie zgodne z naturą, a nie przeciwko niej, może przynieść korzyści nam wszystkim. Zgłoś swój udział w tegorocznym Święcie Drzewa – Formularz zgłoszeniowy. Wszyscy otrzymają broszurę i plakat „Drzewa dla klimatu”. - Przyroda pomaga nam w adaptacji do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dlatego powinniśmy ją chronić i odtwarzać zniszczone ekosystemy, a sadzenie drzew pozostaje jednym z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatu  – podkreśla Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka programu Święto Drzewa.

Dr hab. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW, dodaje: – Drzewa, zarówno te stare, jak i te dopiero sadzone, odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu. Pochłaniają z atmosfery węgiel (w postaci CO2) i trwale wiążą go w biomasie. Już dziś, bez szkody dla produkcji żywności, moglibyśmy zalesić około 900 milionów hektarów, co pozwoliłoby na zmagazynowanie w biomasie około 200 miliardów ton węgla, obniżenie jego ilości w atmosferze o około 25%. Umożliwiłoby to osiągnięcie celu Porozumienia Paryskiego – powstrzymanie wzrostu średniej temperatury Ziemi na poziomie poniżej 1,5o C.

Inauguracja tegorocznej 17. edycji Święta Drzewa tradycyjnie odbędzie się 10 października w Warszawie. Klub Gaja razem z laureatami konkursów Święta Drzewa, Partnerami i Gośćmi zasadzi drzewa owocowe oraz wiśnie japońskie przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się gala wręczenia certyfikatów i nagród dla najciekawszych inicjatyw realizowanych w poprzedniej, 16. edycji Święta Drzewa.

Równocześnie w całym kraju odbędą się lokalne obchody Święta Drzewa organizowane m.in. przez przedszkola, szkoły, uniwersytety, urzędy miast i gmin, organizacje czy firmy. Organizator zachęca do rejestrowania posadzonych drzew i krzewów w liczniku drzew na stronie www.swietodrzewa.pl ., na którym jest już 900 tysięcy drzew a celem jest milion!

Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew ale wiele różnorodnych działań wokół drzew i dla drzew. Jolanta Migdał podpowiada, że można szukać drzew – świadków historii, organizowania lekcji tematycznych, konkursów i happeningów na temat roli drzew w przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz wspólnego świętowania. Od początku, partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników i przekazują w miarę możliwości sadzonki drzew uczestnikom Święta Drzewa.

Świętu towarzyszą konkursy, w których mogą wziąć udział, zarówno osoby indywidualne jak i placówki edukacyjne, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, lokalne wspólnoty mieszkańców oraz firmy.

Czarodziejskie Drzewo – zostanie nagrodzona największa ilość posadzonych drzew, najszersza współpraca oraz za kreatywność działań. Na sprawozdania z przeprowadzonych działań organizator czeka do 30 listopada 2019. Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>

Drzewo Roku – to poszukiwania drzewa z historią, która scala lokalną społeczność oraz pobudza wyobraźnię. Na zgłoszenia drzew Klub Gaja czeka do 30 listopada 2019. Zgłoś drzewo do konkursu >>>

Zbieraj makulaturę, ratuj konie – nagradzana jest największa ilość zebranej makulatury, współpraca i zaangażowanie największej ilości uczestników oraz  najciekawsze przeprowadzone działania. Zgłoszenia do konkursu można wysyłać do 30 czerwca 2020. Uczestnicy, którzy zgłoszą się do akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” otrzymają plakaty i ulotki. Zgłoś swój udział w akcji >>>

Więcej informacji  na www.swietodrzewa.pl

RED, fot. Karolina Bazan


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: żałoba narodowa w świeckim kraju z powodu śmierci głowy kościoła to robienie ku**y z logiki. Ja na przykład jestem wyznawcą jediizmu i nie obchodzi mnie to że umarł jakiś argentyński ksiądz bo dlaczego miałoby mnie to obchodzić ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MajkówTreść komentarza: Ha, ha! Sienkiewicza, okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku mieszkańców to 60 lat. Nadal to tylko wniosek :) Cierpliwości moi Państwo, cierpliwości :)Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:53Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Dana, dana, dana, radna Sadowska bardzo zatroskana, ale niech nie gra pierwszej naiwnej. Jak popierana przez nią waaadzunia (ach, jaka też wspaniała!) miała kasę na tę drogę (z funduszy na drogi dojazdowe do terenów rolniczych), to ją zmarnowała nie potrafiąc przeprowadzić przetargu. Zamiast dopłacić brakującą sumę doprowadzono do BEZPOWROTNEJ utraty wspomnianych funduszy i teraz trzeba to będzie sfinansować z miejskiej kasy. No ale ponieważ to inwestycja drogowa, to będzie można ogłosić, że to wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!! Tak jak z obwodnicą - osiem lat rządów PiSSu nie wystarczyło Widcokowi, żeby tę obwodnicę wybudować. Co innego z PiSSusiem (och, jakże też kochanym!). On miał zaledwie osiem lat na obwodnicę, jest więc ze wszech miar usprawiedliwiony, miał przecież ważne sprawy państwowe na głowie. Czyli bez dwóch zdań wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!!Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:37Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: kTreść komentarza: Gdyby placic ludziom wiecej to by takiej rotacji nie bylo.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:02Źródło komentarza: 10 tysięcy ludzi odeszło z Dino. Duża rotacja w tej sieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama