Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bądź eko, produkuj zero. Jak możemy pomóc planecie

Statycznych Polak wytwarza około 300 kg odpadów rocznie. Trudno sobie to wyobrazić, ale taką ilością jesteśmy w stanie zasypać nasze mieszkanie. A docelowo naszą planetę. Dlatego ekolodzy apelują: „zacznijmy żyć z głową” i namawiają do wkraczającej też na kaliskie podwórko ideologii "zero waste", polegająca na ograniczeniu produkowania odpadów. Naprzeciw ekologom wychodzi coraz więcej marek. Niektóre z nich działają także w Kaliszu, który by zwrócić uwagę na problem, jest dziś jednym z tysięcy miast na całym świecie, które włączyły się do protestu klimatycznego.
Bądź eko, produkuj zero. Jak możemy pomóc planecie

By rozpocząć swoją przygodę z ruchem „zero waste”, nie trzeba wiele. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie kupowania jednorazowych toreb plastikowych i wybieranie produktów w ekologicznych opakowaniach. Warto zabierać ze sobą materiałową torbę wielokrotnego użytku, którą można z łatwością uszyć ze starej firanki bądź zakupić u kaliskich rzemieślników w trakcie takich wydarzeń jak chociażby Multi Art. Jedną z inicjatyw podejmowanych przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste były „torby bumerangi”, czyli pozostawiane w kartonie w sklepie przez innych klientów, aby mogły z nich skorzystać kolejne osoby.

Trudno sobie wyobrazić kupno warzyw, owoców czy np. orzechów na wagę i bez foliówki? Naprzeciw osobom, które potrzebują czasu, by oswoić się z nowymi nawykami wychodzi ogólnopolska sieć, której sklep znajdziemy także w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Tam towar – zdrową i ekologiczną żywność – sprzedawca pakuje nam w przyniesione przez nas opakowania. - Z tygodnia na tydzień przybywa nam stałych klientów. Wiele osób wchodzi z ciekawości, a później robi zakupy regularnie. Mamy coraz więcej zainteresowanych dzięki atrakcyjnej ofercie przygotowanej dla Kalisza  - mówi Arkadiusz Suchanecki, prezes zarządu Siejba. – Klienci są ciekawi i różni. Mamy takich, którzy od początku przychodzą do nas ze swoimi opakowaniami i wybierają nas również ze względów ekologicznych, ale mamy też takich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Cieszy nas fakt, że przybywa klientów, którzy korzystają z własnych opakowań wielokrotnego użytku -  dodaje. A skoro w naszym mieście przybywa takich mieszkańców, możemy uznać to za pozytywną prognozę.

Wodę można wlewać do przyjaznych środowisku butelek dostępnych w popularnych sieciówkach. Takie produkty z łatwością można też znaleźć w internecie, podobnie jak lifehacki (sposoby i triki używane do ułatwiania sobie życia) na ich stworzenie z wcześniej wykorzystywanych materiałów.  A jeśli już o piciu mowa to coraz popularniejsze staje się chodzenie do kawiarni z własnym kubkiem, za co lokal symbolicznie obniża cenę napoju. W akcji uczestniczą także lokale w Kaliszu, m.in. Cafe Calisia, Bu’a Cafe, Hollywood Cafe, czy Columbus i Black Coffe WIĘCEJ.

Większość dań gotowych jest opakowana w plastik. Zjadamy zawartość, a opakowanie trafia do kosza i staje się trudnym do przetworzenia odpadem. Wiele dużych sieci handlowych jak chociażby Lidl, wdraża projekty redukcji zużycia plastiku, robią to również sklepy internetowe. Jak podaje portal businessinsider.com.pl, już od 2030 roku Coca-Cola ma używać tylko opakowań w 100% zdatnych do recyklingu. Postęp zależy jednak nie tylko od dużych przedsiębiorstw, ale także od nas. Dlatego warto np. gotować samemu, ale też z dobrze przemyślanych produktów, co również sprzyja środowisku. A jak nie marnować żywności? Wielkopolska jest pierwszym województwem, które będzie tego uczyć WIĘCEJ.

Jeżeli mamy do tego warunki, warto stworzyć u siebie kompostownik na odpady organiczne, a jeżeli mamy trochę czasu, w internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na wszelkiego rodzaju środki czystości „home made”, czyli takie, które można wykonać samemu. Chociażby zwykła soda i ocet z powodzeniem używane były przez nasze babcie jako pogromcy tłuszczu i brudu. Ekologiczni dodajmy.

Wiele z przedsięwzięć  proekologicznych może być zainicjowanych przez każdego z nas. A to się opłaca. Po wejściu w życie nowych stawek za odbiór śmieci w Kaliszu za odpady segregowane płacimy 23 zł miesięcznie, natomiast za te, których nie będziemy segregować aż 40zł.

Informacje o tym, jak być bardziej eko można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

ABi, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: żałoba narodowa w świeckim kraju z powodu śmierci głowy kościoła to robienie ku**y z logiki. Ja na przykład jestem wyznawcą jediizmu i nie obchodzi mnie to że umarł jakiś argentyński ksiądz bo dlaczego miałoby mnie to obchodzić ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MajkówTreść komentarza: Ha, ha! Sienkiewicza, okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku mieszkańców to 60 lat. Nadal to tylko wniosek :) Cierpliwości moi Państwo, cierpliwości :)Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:53Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Dana, dana, dana, radna Sadowska bardzo zatroskana, ale niech nie gra pierwszej naiwnej. Jak popierana przez nią waaadzunia (ach, jaka też wspaniała!) miała kasę na tę drogę (z funduszy na drogi dojazdowe do terenów rolniczych), to ją zmarnowała nie potrafiąc przeprowadzić przetargu. Zamiast dopłacić brakującą sumę doprowadzono do BEZPOWROTNEJ utraty wspomnianych funduszy i teraz trzeba to będzie sfinansować z miejskiej kasy. No ale ponieważ to inwestycja drogowa, to będzie można ogłosić, że to wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!! Tak jak z obwodnicą - osiem lat rządów PiSSu nie wystarczyło Widcokowi, żeby tę obwodnicę wybudować. Co innego z PiSSusiem (och, jakże też kochanym!). On miał zaledwie osiem lat na obwodnicę, jest więc ze wszech miar usprawiedliwiony, miał przecież ważne sprawy państwowe na głowie. Czyli bez dwóch zdań wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!!Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:37Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: kTreść komentarza: Gdyby placic ludziom wiecej to by takiej rotacji nie bylo.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:02Źródło komentarza: 10 tysięcy ludzi odeszło z Dino. Duża rotacja w tej sieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama