Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akademii nie ma, ale są nowe miejsca pracy

Przed wyborami wszystko było niemal pewne, po wyborach jednak czar prysł. Akademii Kaliskiej nie ma i na razie nie będzie. Są za to zmiany kadrowe w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Pracę w uczelni na dyrektorskim stanowisku znalazł Piotr Kościelny, były wiceprezydent Kalisza. Natomiast nowym prorektorem w miejsce Jana Frąszczaka został Wojciech Grzelak, były dyrektor kaliskiego szpitala.
Akademii nie ma, ale są nowe miejsca pracy

Tuż przed wyborami fakt powołania Akademii Kaliskiej w miejsce Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  wydawał się oczywisty. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chwalili się, że przygotowany przez nich projekt ustawy w trybie ekspresowym powołuje Akademię, a najważniejsi politycy rządzący odwiedzając Kalisz roztaczali cudowne wizje o przyszłości PWSZ.  Ideę popierał Jarosław Gowin – wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, jako pewnik podawał ją też Stanisław Karczewski, do niedawna marszałek Senatu.  - Po wyborach ustanowimy tutaj Akademię, a myślę, że w przyszłości będzie uniwersytet, a myślę, że w jeszcze dalszej przyszłości będzie tu wydział lekarski – zapewniał miesiąc temu marszałek Karczewski.

Po wyborach czar prysł 

O 180 stopni wszystko odwróciło się tuż po wyborach. Specjalna ustawa inicjująca powstanie Akademii nie wyszła z komisji pod sejmowe głosowanie. Teraz posłom pozostaje tylko wzajemne obrzucanie się odpowiedzialności.  Polityczny spór nad Akademią kończy  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego komunikatem,  w którym wszystkich marzących o Akademii Kaliskiej powołanej z politycznego uznania ściągają brutalnie na ziemię.

 - W ocenie MNiSW projekt ustawy stanowił sztuczną ingerencję w system szkolnictwa wyższego, stwarzając fikcję akademickości uczelni zawodowej.  (...)

Bardzo ważną przesłanką krytycznej opinii  ministerstwa był fakt, że  w wyniku poprawek posłów wnioskodawców zgłoszonych w trakcie prac w Komisji Edukacji i Nauki w Sejmie RP w przepisach projektu znalazł się przepis, zgodnie z którym stosunki pracy z pracownikami Uczelni miały wygasnąć po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy i płacy albo w razie nieprzyjęcia tych nowych warunków. Rozwiązanie takie, niekorzystne dla wspólnoty akademickiej PWSZ w Kaliszu wzbudziło sprzeciw MNiSW, tym bardziej, ze nie było wcześniej konsultowane.

(…) rozwiązaniem bardziej racjonalnym dla uczelni kaliskiej byłoby skoncentrowanie wysiłków uczelni, także finansowych, na faktycznym uzyskaniu wymaganych uprawnień, i w wyniku zmiany statusu z zawodowego na akademicki  nadanie jej nowej nazwy.    – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Takie stanowisko zadziwia, bo jeszcze miesiąc temu szef ministerstwa Jarosław Gowin nie poddawał w wątpliwość powstanie Akademii w Kaliszu. Ale wtedy była kampania wyborcza i jakikolwiek cień rzucony na tę ideę zaszkodziłby ubiegającemu się o reelekcję senatorowi Wojtyle, rektorowi PWSZ, jednocześnie członkowi partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Tylko zmiany kadrowe

 Andrzej Wojtyła wybory niespodziewanie przegrał, a prawda o kaliskiej akademickości wyszła na jaw: projekt ustawy stanowił sztuczną ingerencję w system szkolnictwa wyższego nauki, stwarzając fikcję akademickości.

A na PWSZ bez zmian. Chciałoby się zmieniać teraz szyldy na te z napisem Akademia, ale zmienia się co najwyżej kadrę. Prorektora Frąszczaka zastąpił Wojciech Grzelak, były dyrektor kaliskiego szpitala i od niedawna dyrektor Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych PWSZ, a były wiceprezydent Kalisza Piotr Kościelny został wicekanclerzem uczelni i dyrektorem administracyjnym PWSZ.

MS, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/