wtorek, 1 października 2024 01:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

- Faktów można nauczyć się z podręczników, a wizyta w tym miejscu ma skłaniać do refleksji i pytań, kiedy przyzwalamy na zło. Będąc na tym największym cmentarzu Europy, trzeba starać się odpowiedzieć na pytania, jakie zadaje nam to miejsce – mówił do uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych Jarosław Liber, przewodnik po obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Birkenau. Grupa nastolatków Oświęcim odwiedziła w ramach projektu „Przez wspólną historię ku przyszłości”, realizowanego przez Muzeum Auschwitz.
Największy cmentarz Europy - lekcja bolesnej przeszłości i tolerancji uczniów kaliskiego "Ekonomika"

Lekcja historii, lekcja tolerancji, lekcja zadumy i refleksji – bo udział w projekcie to nie tylko wizyta w nazistowskim obozie zagłady i suche fakty. Przede wszystkim całodniowy pobyt w Oświęcimiu to możliwość poznania narodu, który przez wieki był integralną częścią naszego społeczeństwa, możliwość przyjrzenia się z bliska historii zagłady – na wszystkich, z których świat postanowił oczyścić Adolf Hitler i jego poddani oraz, co najważniejsze, możliwość zrozumienia, że każdy z nas odpowiedzialny jest za tolerancję i za pokój. – Ten nigdy nie jest nam dany na zawsze. Dlatego będąc tutaj, musimy odpowiedzieć sobie na pytania, jakie nam zadają obozy Auschwitz i Birkenau. A tych jest wiele. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że lekceważąc zło, pozwalamy, by rosło w siłę – mówił do kilkunastoosobowej grupy kaliskich uczniów Jarosław Liber, przewodnik po obozach.

Całodzienna lekcja rozpoczęła się w Centrum Żydowskim – czynnej synagodze zamienionej w muzeum i miejsce edukacji o historii i kulturze Żydów oraz judaizmie. Kolejnym punktem było zwiedzanie Birkenau oraz Auschwitz. Wszystko zakończyły warsztaty, w trakcie których uczniowie mogli sprawdzić wiedzę zdobytą przez kilka godzin pobytu w muzeum oraz podzielić się własnymi przemyśleniami o zagładzie. – W naszej szkole od kilku lat prowadzone są lekcje związane z narodem żydowskim i jego związkami z Polską, a tym samym uczniowie sporo dowiadują się o najczarniejszej karcie w historii współczesnej, czyli o drugiej wojnie światowej, o zagładzie – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, która koordynuje projekty dotyczące judaizmu. – W ten sposób uczymy historii, ale przede wszystkim chcemy, by w dorosłe życie weszli jako osoby otwarte i rozumiejące, że każdy ma prawo do innego wyglądu, innych niż nasze poglądów, do innej religii. Uczymy ich otwartości i ciekawości świata.

Dlatego w ramach projektów odbywają się wyjazdy uczniów do Auschwitz czy Muzeum Polin, ale także studia i międzynarodowe konkursy,  w których z powodzeniem przypominali kaliskich Żydów.

AW, zdjęcia autor  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama