Jednostka, w ramach projektu, który finansowo wsparły wszystkie samorządy powiatu ostrowskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, wzbogaciła się także w mobilny symulator zagrożeń pożarowych. To wyjątkowo nowoczesne, multimedialne narzędzie do edukacji ekologiczno-ratowniczej. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych to makieta domu jednorodzinnego z pełnym wyposażaniem. Sterowana jest przez specjalnie stworzoną aplikację. W poszczególnych pomieszczeniach takich jak kuchnia, sypialnia, pokój dziecka czy łazienka zaaranżowano potencjalne zagrożenia pożarowe. W sposób obrazowy można pokazać rozprzestrzenianie się dymu w budynku podczas pożaru np. sadzy w kominie, a także w jaki sposób działają: czujki dymu czy tlenku węgla.
Symulator pozwala na odtwarzanie wielu edytowalnych scenariuszy i efektów specjalnych. Interakcja z przedmiotami w budynku zapewnia dużą atrakcyjność i skuteczność prowadzanych zajęć z edukacji ekologicznej i przeciwpożarowej dzieci oraz dorosłych.
Makieta dzięki temu, że jest mobilna może być wykorzystana podczas zajęć w szkołach, spotkań z seniorami czy szkoleń w jednostkach OSP.
Dzięki projektowi Komenda wzbogaciła się także o wiatę edukacyjno-szkoleniową. Konstrukcja wiaty jest drewniana. Dach z jednej strony pokryty jest dachówką, z drugiej papą. To obiekt, który ma przede wszystkim wspierać strażaków z powiatu ostrowskiego podczas ćwiczeń, szkoleń, warsztatów, by doskonalić technikę gaszenia pożarów, w tym szczególnie szkodliwych dla środowiska pożarów sadzy w kominie. - Dzięki projektowi nasza Komenda wzbogaciła się o niezwykle cenne obiekty szkoleniowe. Jeden stacjonarny, drugi mobilny. Każdy z nich ma za zadanie uczyć dzieci i dorosłych jak unikać i zapobiegać pożarom – podkreślał bryg. Jacek Wiśniewski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
W ramach projektu Komenda zakupiła także: zestaw mobilnego nagłośnienia, sprzęt audiowizualny wraz z laptopem, oprogramowaniem i projektorem multimedialnym oraz tablice edukacyjne.
Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz wszystkich samorządów Powiatu Ostrowskiego. Swoją „cegiełkę” dołożyła także Gmina Ostrów Wielkopolski. W sumie koszt projektu wyniósł prawie 160 tysięcy złotych. Ponad 95 tysięcy złotych to środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, kolejne 63 600 tysięcy złotych to wsparcie samorządów Powiatu ostrowskiego.
AG za Anna Woźnica - Gmina Ostrów Wielkopolski, www.ostrowwielkopolski.pl
Napisz komentarz
Komentarze