Zaraz po wodzie herbata jest najczęściej spożywanym przez nas napojem na świecie. Według podań chińskich podobno herbatę odkrył cesarz Szen-Nung, który żył w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Miał nakłonić swoich poddanych do picia wyłącznie przegotowanej wody. Jednego dnia postanowił ugotować ją w swoim ogrodzie i nagle przypadkiem do wrzątku wpadł mały listek z dzikiego herbacianego krzewu. Napar, który powstał zasmakował cesarzowi i od tamtej pory obyczaj picia herbaty miał być rozpowszechniony wśród ludu.
O herbacie i jej właściwościach można pisać całe książki. Są herbaty czarne takie jak Assam, jest aromatyzowana Earl Grey, jest zielona sencha, pu-erh – dwukrotnie fermentowana, yerba mate – herbata ziołowa, czerwona roiboos, silver Needles – herbata biała. Rynek nasycony jest herbacianymi propozycjami, a my zwykle wybieramy po prostu to, co nam smakuje. Jednak w zależności od rodzaju każda herbata ma inne właściwości zdrowotne. Ważny jest też sposób jej parzenia. Podobno grzechem jest parzenie herbaty bezpośrednio w filiżance. Powinno się to robić w sitku, do którego nasypiemy susz i zalejemy wodą. Wtedy możemy wykorzystać wszystkie właściwości herbaty sypanej i możemy parzyć ją aż trzy razy. Chińskie przysłowie mówi, że na dworze cesarskim pierwszy napar był dla służby, drugi dla dworu, a dopiero trzeci dla cesarza. Prawda jest taka, że na przykład czarna herbata długo parzona ma nawet działanie lekko podtruwające, odurzające i staje się gorzka. Wszystkie herbaty krótko parzone mają działanie pobudzające.
Działanie herbat
Herbata czarna - najbardziej rozpowszechniona i najpopularniejsza. Najczęściej gości na naszych stołach i jak na razie wygrywa z innymi gatunkami. Herbata czarna powstaje w wyniku procesów więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Według legendy powstała przypadkowo. Ładunek zielonej herbaty transportowany do Anglii zmókł, czyli został poddany procesowi fermentacji, w ten sposób otrzymano ten gatunek najpopularniejszego naparu na świecie. Ma też największą ilość garbników, które wydzielają się w wyniku parzenia. Garbniki to inaczej taniny czyli grupa organicznych związków chemicznych, pochodne fenoli, naturalnie wytwarzane przez rośliny.
Herbata zielona - powstaje z liści, które nie zostały poddane procesowi fermentacji. Pochodzi z różnych stron świata. Od razu po zerwaniu jest suszona na specjalnych patelniach, dzięki czemu zachowuje wiele składników odżywczych. Ma dużo przeciwutleniaczy. Można ją kupić z prozdrowotnymi dodatkami w okresie np. sesji studentom polecam zieloną herbatę wzbogaconą guaraną albo Ginko, które poprawiają pracę mózgu.
Herbata czerwona zwana także Pu-erh: Powstaje dzięki dodatkowemu procesowi fermentacji i leżakowania. Jest też gatunkiem, który można najdłużej przechowywać. Nawet 50-siąt lat (pozostałe do roku). Poprawia procesy przemiany materii, Osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów bardzo często sięgają właśnie po herbatę czerwoną, którą można pić samą bądź z dodatkami.
Warto w ciągu dnia znaleźć czas na przysłowiowe „Five o’clock”, usiąść z najbliższymi lub samemu w ustronnym miejscu. Bo picie herbaty to nie tylko sama czynność i zaspokojenie pragnienia. To też przyjemność, relaks, harmonia i spokój.
KB, AW, fot. pixabay.com, KB
Napisz komentarz
Komentarze