Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Czas zasiąść do stołu. O której wyglądać pierwszej gwiazdy? WIDEO

Niebo w tym roku będzie przychylne. W zależności od potrzeby i czasu do wigilijnej wieczerzy możemy zasiąść już o 16.00 – wtedy naszym oczom ukaże się Wenus. Jeśli nie wyrobimy się z przygotowaniami wszystkich dań do tej godziny, możemy poczekać na gwiazdy. I tu niespodzianka – z jednej strony nieba czas kolacji pokażą jeszcze te letnie, a z drugiej zimowe.
Czas zasiąść do stołu. O której wyglądać pierwszej gwiazdy? WIDEO

Pierwszego świecącego obiektu na niebie możemy wyglądać już o godzinie 16.00. Pojawi się nisko nad horyzontem na południu. Jednak nie będzie to gwiazda, ale może być sygnałem, by zacząć wigilijną wieczerzę.  - W tym roku pierwszą gwiazdką będzie Wenus - taka wieczorna gwiazda, która naprawdę jest planetą podobną do Ziemi, chociaż warunki do życia na niej są mało sprzyjające - wyjaśnia Radosław Pior, promotor astronomii w Astro Arena w Kaliszu. - Ale na niebie Wenus wygląda świetnie.

Tradycjonaliści będą musieli poczekać kilka, a może kilkadziesiąt minut. Kiedy Wenus na dobre rozgości się na wigilijnym niebie i zacznie się astronomiczny zmierzch, będziemy mogli wypatrywać gwiazd. - Jeśli jednak byśmy chcieli zobaczyć prawdziwą gwiazdę, nie planetę, to musimy poczekać do zmierzchu - instruuje Radosław Pior. - Wtedy na niebie pojawią się nam takie gwiazdy jak Wega i Altair, to są jeszcze letnie gwiazdy. One pojawią się na zachodzie, będą nam przypominać o lecie. A na wschodzie pojawią się zimowe gwiazdozbiory z takimi gwiazdami jak Capella czy gwiazdami z gwiazdozbioru Oriona, mam na myśli Betelgeza czy Rigel.

Oczywiście wszystko zależy od pogody. W ostatnich latach w Wigilię niebo raczej spowijały chmury, więc wyznaczając sobie czas świątecznej kolacji, trzeba polegać na wskazówkach znawców astronomii.  

AW, fot. pixabay. com, YT/Astro Arena

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama