Takiego poparcia, jakie otrzymał Mariusz Witek (PSL) w Ostrzeszowie pozazdrościłby każdy startujący w wyborach. Ubiegający się reelekcję burmistrz dostał 64% głosów. W ten sposób bezdyskusyjnie pokonał 4 kontrkandydatów.
Dobry humor dopisuje dziś zapewne Adamowi Pawlickiemu (KW Stowarzyszenie Ziemi Jarocińskiej), który cztery lata temu miejsca ustąpił Stanisławowi Martuzalskiemu (KWW Stanisława Martuzalskiego). Jednak o fotelu burmistrza nie zapomniał i ten czas wykorzystał efektownie, co pokazują wybory. Nieoficjalnie zdobył 53,67% głosów i będzie kierował Jarocinem przez następne 4 lata.
O porażce może mówić Aniela Kempa (KWW Anieli Kempy) w Kępnie. Dotychczasowa burmistrz nie tylko nie wygrała, ale nawet nie znalazła się w drugiej turze. Pokonali ją Piotr Psikus (KWW Porozumienie Samorządowe) i Szymon Szczęsny (KWW Forum Społeczno-Gospodarcze), którzy powalczą o stanowisko burmistrza w tym mieście.
Druga tura czeka też Krotoszyn. Tam po 20 latach z funkcji burmistrza zrezygnował Julian Jokś. Chciało go zastąpić 4 kandydatów. W dogrywce spotkają się Franciszek Marszałek (PSL) i Zbigniew Brodziak (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe).
Duże emocje budzi II tura w Ostrowie Wielkopolskim. Mieszkańcy zdecydowali, że spośród 6 kandydatów, znajdzie się w niej obecny prezydent Jarosław Urbaniak (PO), który zdobył poparcie na poziomie 36,81% i Beata Klimek (KWW Beaty Klimek Przyjazny Ostrów), na którą zagłosowało 28,32% uprawnionych. Obecny włodarz mimo dalszej walki już ma powody do zadowolenia. W Radzie Miejskiej na 23 miejsca, znajdzie się 15 osób z list PO.
Zdecydowanie inne emocje towarzyszyły Marianowi Adamkowi (Towarzystwo Miłośników Ziemi Pleszewskiej). Burmistrz Pleszewa nie miał konkurenta, ale też musiał się postarać. Mieszkańcy mogli na karcie do głosowania zaznaczyć „nie” i wtedy włodarza wybierałaby Rada Miasta i Gminy. Już teraz wiadomo, że dostał kolejny kredyt zaufania i przez następne 4 lata będzie kierować miastem.
AW, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze