Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Życie i śmierć w Auschwitz widziane oczami kaliszanina. Obozowa codzienność Mieczysława Kościelniaka ZDJĘCIA

Trudno w słowa ubrać obozową codzienność. Niekiedy nawet tym, którzy doczekali wyzwolenia Auschwitz. Zdarza się, że więcej wyrażają obrazy. I chociaż ilustrowanie życia w obozie było zabronione to więźniowie zostawili prace, które wstrząsają. W śród nich są szkice autorstwa kaliszanina Mieczysława Kościelniaka.
Życie i śmierć w Auschwitz widziane oczami kaliszanina. Obozowa codzienność Mieczysława Kościelniaka ZDJĘCIA

Przenoszenie na papier obrazów z życia obozu, a tym bardziej fotografowanie tego, co działo się za drutem kolczastym było zabronione. Jednak więźniowie mieli swoje sposoby, by nie tylko utrwalać dramat ludzi przywożonych do Auschwitz i Birkenau z całej Europy, ale też okrucieństwo Niemców ogarniętych manią zniszczenia innych – tych niepasujących do ich obrazu człowieka idealnego WIĘCEJ

Kradnąc papier biurowy lub posiłkując się materiałami, jakie do dyspozycji mieli pracujący w obozowym muzeum – takie Niemcy stworzyli w 1943 roku – malowali bez fałszowania rzeczywistości panującej w obozie. W oficjalnym obiegu, na zamówienie oficerów, malowali idylliczne sceny - także obozowe, jak choćby słynną orkiestrę wyprowadzającą więźniów do pracy. A kiedy sztalugi nie sięgało oko esesmańskiego strażnika pokazywali ludzi odartych z człowieczeństwa, pozbawionych godności, umierających z głodu, wycieńczenia lub zabijanych dla rozrywki przez oprawców.

W ten sposób powstało tysiące obrazów malowanych różnymi technikami. W zasobach samego muzeum znajduje się ponad dwa tysiące obrazów, które wyszły spod ręki więźniów Auschwitz - Birkenau. Część z nich sygnowana jest nazwiskiem kaliszanina Mieczysława Kościelniaka – brata Władysława i Tadeusza. Urodzony 29 stycznia 1912 roku w Kaliszu artysta, został aresztowany w 1941 roku. W obozie powstało około jego 300 prac. Bez fałszowania, bez upiększania. W charakterystycznym dla artysty stylu. Część z nich można oglądać na wystawie stałej w bloku szóstym Auschwitz I.

W 2012 roku, z okazji setnych urodzin Mieczysława Kościelniaka (zmarł 5 marca 1993 roku w Słupsku, gdzie ma też swoją ulicę), w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarto wystawę jego prac.

27 stycznia minęła 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. 

AW, zdjęcia autor 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama