Ogólnopolska akcja organizowana jest przez Bazę Dawców Komórek Macierzystych DKMS Polska. W trzech poprzednich edycjach studentom, którzy są współorganizatorami akcji udało się pozyskać 37 tysięcy nowych, potencjalnych dawców z całej Polski. Z edycji na edycję coraz więcej osób rejestruje się także w Kaliszu. - Mojej koleżanki tata umarł na białaczkę, dlatego się zdecydowałam się zarejestrować – mówi Jagoda Karoń, studentka WPA UAM w Kaliszu. - Ja tak po prostu chciałabym komuś pomóc – dodaje jej koleżanka.
Rejestracja polega na rozmowie z wolontariuszem DKMS Polska, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej. - Dalsze postępowanie zależy od tego, czy znajdzie się osoba, która naszego szpiku potrzebuje. Wtedy osoba zarejestrowana dostaje telefon z fundacji, wykonywane są dalsze badania i lekarz decyduje o metodzie przeszczepu – mówi Marta Rajewska, wolontariusz DKMS Polska.
Zarejestrować się może każdy, kto wierzy w sens idei dawstwa i jest pewien, że jeśli zadzwoni telefon, swojej decyzji nie zmieni. Wolontariusze od dwóch dni rejestrowali potencjalnych dawców na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Natomiast w środę i w czwartek od godziny 11.00 do 18.00 zarejestrować się można w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ulicy Poznańskiej i Kaszubskiej.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze