Przestępca skontaktował się z ofiarą telefonicznie. - Mówił, że rozpracowuje grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem kredytów. Zdeponowane na rachunkach bankowych pieniądze kaliszanina miały pomóc rzekomemu agentowi CBA ująć przestępców. W tym celu musiał wykonać kilka operacji finansowych na kontach należących do 72-latka – opisuje sposób działania oszusta asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji. - Oszust tak umiejętnie prowadził rozmowę o rzekomej akcji skierowanej przeciwko przestępcom, że senior podał mu wszystkie niezbędne dane potrzebne do wykonania przelewów bankowych. Kiedy 72-latek zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustwa, zgłosił sprawę policji.
Niestety z jego konta dokonano już kilku przelewów, wskutek czego mężczyzna stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dziś tj. środę 13 maja policja otrzymała już kilka zgłoszeń o podobnych próbach oszustwa.
Funkcjonariusze radzą, jak nie paść ofiarą oszustów:
- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego funkcjonariusza pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę!
- policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o dane dotyczące numeru konta oraz hasła i loginu do niego
- nie działaj pochopnie pod presją czasu
- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze