Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ozdrowieńcy z pomocą dla ciężko chorych. Dziś pobrano osocze od pierwszych osób

Dziś, w czwartek 14 maja Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu rozpoczęło pobieranie osocza od osób, które wyzdrowiały z Covid-19. W samym Kaliszu i powiecie to już prawie 70 osób, a w naszym regionie ponad 300. Drogocenny płyn z organizmów, które pokonały koronawirusa, pomoże najciężej chorym.
Ozdrowieńcy z pomocą dla ciężko chorych. Dziś pobrano osocze od pierwszych osób

To obecnie jedna z najskuteczniejszych metod leczenia choroby wywołanej przez koronawirusa.  W organizmach osób, które wyzdrowiały z Covid-19, są cenne przeciwciała neutralizujące groźnego wirusa. Osocze krwi ozdrowieńców jest przetaczane do tych chorych, którzy takiej odporności jeszcze nie wytworzyli. Nabyte od ozdrowieńca przeciwciała są w stanie zabić wirusa. Może to uratować życie wielu osób w ciężkim stanie.

W całej Wielkopolsce jest obecnie 629 osób wyleczonych z Covid-19. W Kaliszu to 56 osób, w powiecie kaliskim 21. W powiecie krotoszyńskim aż 159. - Na naszym terenie powiatu kaliskiego i szczególnie krotoszyńskiego było sporo zakażeń i ozdrowieńców jest dość dużo. Tylko są pewne warunki, żeby można było od nich pobrać osocze. Przede wszystkim muszą mieć dwa ujemne wyniki testu na koronawirusa – mówi lek. med. Krzysztof Korzeniowski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu.

Centra Krwiodawstwa dostają listę ozdrowieńców z Sanepidu. I kontaktują się z nimi, czy wyrażają zgodę na pobranie krwi. Większość reaguje pozytywnie i chce pomóc tym, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem.

Ozdrowieńcy muszą spełnić następujące warunki:

  1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
  2. Od wykonania ostatniego badania, które było ujemne, minęło 14 dni,
  3. Są w wieku 18-60 lat,
  4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników

Jak pobierane jest osocze ?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min.

Co dalej dzieje się z osoczem ?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Kaliskie Centrum Krwiodawstwa, które swoim zasięgiem obejmuje całą południową Wielkopolskę, pobieranie osocza ozdrowieńców rozpoczęło dzisiaj, w czwartek 14 maja. - Dziś pobraliśmy osocze od pierwszych trzech osób - mówi nam lek. Maria Jesion, Kierownik Działu Dawców i Pobierania. 

Pobieranie osocza od ozdrowieńców to jedno, Centrum Krwiodawstwa nadal musi zabezpieczać w krew szpitale, a tej w sytuacji epidemii drastycznie brakuje… - Krew jest potrzebna zawsze, krew i wszystkie jej składniki. Szczególnie teraz, kiedy pewne działania zostały odblokowane i szpitale również swoją działalność otwierają szerzej, czyli wracają do planowanych zabiegów. A ze względu na epidemię, krwiodawców mamy zdecydowanie mniej, o około 40% mniej – przekazuje lek. med. Krzysztof Korzeniowski.

Krew pobierana jest z zachowaniem reżimu sanitarnego. Nadal też organizowane są akcje wyjazdowe – najbliższa w sobotę 16 maja – krwiobus będzie można spotkać przy GOK w Przygodzicach.

AG, fot. pixabay, rckik, WUW w Poznaniu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: żałoba narodowa w świeckim kraju z powodu śmierci głowy kościoła to robienie ku**y z logiki. Ja na przykład jestem wyznawcą jediizmu i nie obchodzi mnie to że umarł jakiś argentyński ksiądz bo dlaczego miałoby mnie to obchodzić ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:41Źródło komentarza: Będzie żałoba narodowa. Co można, a czego nie?Autor komentarza: MajkówTreść komentarza: Ha, ha! Sienkiewicza, okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku mieszkańców to 60 lat. Nadal to tylko wniosek :) Cierpliwości moi Państwo, cierpliwości :)Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:53Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Dana, dana, dana, radna Sadowska bardzo zatroskana, ale niech nie gra pierwszej naiwnej. Jak popierana przez nią waaadzunia (ach, jaka też wspaniała!) miała kasę na tę drogę (z funduszy na drogi dojazdowe do terenów rolniczych), to ją zmarnowała nie potrafiąc przeprowadzić przetargu. Zamiast dopłacić brakującą sumę doprowadzono do BEZPOWROTNEJ utraty wspomnianych funduszy i teraz trzeba to będzie sfinansować z miejskiej kasy. No ale ponieważ to inwestycja drogowa, to będzie można ogłosić, że to wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!! Tak jak z obwodnicą - osiem lat rządów PiSSu nie wystarczyło Widcokowi, żeby tę obwodnicę wybudować. Co innego z PiSSusiem (och, jakże też kochanym!). On miał zaledwie osiem lat na obwodnicę, jest więc ze wszech miar usprawiedliwiony, miał przecież ważne sprawy państwowe na głowie. Czyli bez dwóch zdań wina Widcoka, wina Widcoka, wina Widcoka!!!Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:37Źródło komentarza: "Wciąż rozrastające się osiedle”. Potrzebna jest tam nowa drogaAutor komentarza: kTreść komentarza: Gdyby placic ludziom wiecej to by takiej rotacji nie bylo.Data dodania komentarza: 22.04.2025, 14:02Źródło komentarza: 10 tysięcy ludzi odeszło z Dino. Duża rotacja w tej sieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama