Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w lokalu wyborczym na jedną osobę (nie licząc członków komisji) muszą przypadać 4 metry kwadratowe, a więc liczba wyborców przebywających równocześnie w lokalu będzie zależała od jego wielkości. Pomieszczenie musi być regularnie wietrzone oraz dezynfekowane. Każdy oddający głos musi mieć maseczkę i możliwość przeprowadzenia dezynfekcji rąk po wejściu.
W środki ochrony osobistej będą też wyposażeni członkowie komisji wyborczych. Oczywiście muszą mieć maseczki lub przyłbice, płyny do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawice. Wymagana jest też odpowiednia odległość między ich stanowiskami pracy. A czy będzie miał kto pracować?
W poniedziałek 15 czerwca o godz. 10.00 minął termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, których w Kaliszu jest 55. - W każdej powinny być minimum 3 osoby - wyjaśnia Andrzej Grudziński, urzędnik wyborczy w Kaliszu. - Komitety wyborcze części kandydatów na prezydenta zgłosiły swoich reprezentantów już wcześniej. Dwa komitety dopisały jeszcze dzisiaj kilka osób do listy swoich reprezentantów.
I tak:
KWW ANDRZEJA DUDY – 63 osoby
KWW RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO – 53 osoby
KWW WŁADYSŁAWA KOSINIAKA – KAMYSZA – 52 osoby
KWW ROBERTA BIEDRONIA – 50 – osób
KWW STANISŁAWA ŻÓŁTKA – 23 – osoby
KWW ROMUALDA STAROSIELCA – 11 osób
KWW SZYMONA HOŁOWNI – 9 osób
W sumie to 261 osób plus 84 kaliszan niezwiązanych z komitetami wyborczymi. W przeciwieństwie do wyborów planowanych na 10 maja br., tym razem komisje udało się skompletować. Wymagane minimum to 165 członków, zgłosiło się 345.
Wybory głowy państwa odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Chęć oddania głosu w ten sposób trzeba zgłosić najpóźniej do wtorku 16 czerwca w Urzędzie Miasta, w którym jest się zameldowanym.
AW, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze