Co roku kleszcze pojawiają się coraz wcześniej ze względu na to, że szybciej robi się cieplej. Właśnie wtedy kleszcze wychodzą spod ściółki leśnej i budzą się do życia. Sezon na te pajęczaki rozpoczyna się już nawet w marcu. Obawiają się ich wszyscy, ponieważ przenoszą one groźne choroby takie jak boreliozę. Aby podnieść świadomość jakie zagrożenia dla zdrowia człowieka mogą stwarzać kleszcze, dla dzieci i młodzieży został zorganizowany konkurs muzyczny „Mały kleszcz – duży problem”. Organizatorem konkursu jest Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kaliszu.
- Najwięcej miejsca w działaniach informacyjnych poświęcamy teraz koronawirusowi, ale nie zapominamy również o innych zagrożeniach – mówi Marek Stodolny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. – Dlatego narodził się pomysł, by wykorzystać twórczą naturę młodzieży. Została napisana piosenka, a do niej powstał teledysk, który zawiera szereg użytecznych informacji. Mamy nadzieję, że oglądając go, czy słuchając piosenki, młodzi ludzie zwrócą uwagę na niebezpieczeństwa, jakie niosą za sobą kleszcze.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie utworu muzycznego, który powstał z inspiracji kaliskiej PSSE, bądź utworu własnego, który będzie opowiadał o zagrożeniach związanych z kleszczami. Do udziału w konkursie mogą przyłączyć się młodzi miłośnicy rapu.
Można zainspirować się lub wykorzystać poniższy tekst:
MAŁY KLESZCZ – DUŻY PROBLEM
Zanim się rozpocznie piękny czas wakacji,
Niezliczonych przygód i licznych atrakcji
Przed wyjazdem warto zapamiętać jeszcze:
Musimy uważać na okropne kleszcze!
W nieskoszonych trawach, na drzewach, na krzewach
Na te wstrętne kleszcze, uważać nam trzeba.
Załóż długie spodnie, zakryj całe ciało,
Kleszczom zostaw miejsca, bardzo, bardzo mało.
Wybierz jasne spodnie oraz bluzę jasną
Wtedy wszystkie kleszcze nawet cię nie drasną
Możesz również skórę posmarować środkiem
I kleszcze uciekną! Hen, tam gdzie pieprz urośnie.
A wieczorem zawsze, skórę sprawdź dokładnie
Może jakiś insekt, w oko Twoje wpadnie
Wtedy nie panikuj – nic ci nie zagraża
Jeśli w miarę szybko, pójdziesz do lekarza
Na koniec piosenki zapamiętaj jeszcze
Latem trzeba bardzo, uważać na kleszcze
Pierwsze wykonanie jest autorstwa 12-letniej Ewy z SP1 w Kaliszu. Piosenka to kilka użytecznych rad, jak chronić się przed kleszczami.
Chętni mogą pobrać podkład utworu i nagrać jego własną wersję, bądź stworzyć własny tekst. Na gotowe piosenki Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu czeka do 30 sierpnia 2020 roku. Można je przesyłać na adres: [email protected]. Zakończenie konkursu, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zaplanowano na wrzesień bieżącego roku. Szczegółowy regulamin konkursu jest na stronie internetowej kaliskiej PSSE.
KLESZCZE – Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Kaliszu- OSTRZEGA
Pamiętaj!
Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.
Aktywność życiowa kleszczy jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.
Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:
- noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
- stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.
-
Zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:
- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało,
- wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy,
- następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci, po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć.
-
Jak właściwie usunąć kleszcza?
- należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
- nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
- miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
- jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
- Kiedy rozpoczynają swoją aktywność sezonowa?
- Gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego muszą znaleźć żywiciela. Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwila obniżenia średnia temperatura powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może być zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, kleszcza można spotkać nawet w grudniu, gdy temperatury dobowe przekroczą 5-7°C.
KB, PSSE w Kaliszu fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze