Ul. Szczypiornicka we Wrocławiu
Tabliczki informującej, że nieutwardzona i dopiero zagospodarowywana ulica nazywa się od kaliskiego Szczypiorna, jeszcze nie ma. Decyzja, by tak nazwać kilkusetmetrowy odcinek zapadła w czerwcu, o czym poinformował nas czytelnik Szymon Haładyn. W trakcie sesji Rady Miasta Wrocławia wszystkich 37 obecnych rajców poparło propozycję Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
„Nazwa ulica pochodzi od miejscowości Szczypiorno, w 1976 r. włączonej do granic administracyjnych Kalisza. W 1815 roku w miejscowości utworzono punkt graniczny pomiędzy Prusami a Imperium Rosyjskim, zbudowano koszary dla garnizonu oraz budynek urzędu celnego. W 1914 roku władze niemieckie w koszarach i barakach utworzyły obóz jeniecki dla cudzoziemców: Ukraińców, Rosjan, Francuzów, Brytyjczyków, Rumunów i innych narodowości. W późniejszym czasie powstał tam obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich (w liczbie ok. 4 000), którzy odmówili przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu. Wśród legionistów zrodziła się nowa dyscyplina sportowa – piłka ręczna, potocznie nazywana szczypiorniakiem. Projekt uchwały nie zawiera danych prawnie chronionych” – można przeczytać w uzasadnieniu.
Ulica Szczypiornicka odchodzi od ul. Krotoszyńskiej. Niedaleko znajdują się też ulice Jarocińska i Wieluńska. We Wrocławiu swój fragment ma także Kalisz. Plac, który swoją nazwę zawdzięcza naszemu miastu, położony jest w odległości około 10 kilometrów od ul. Szczypiornickiej i jest zlokalizowany na Złotnikach, w ramach osiedla Leśnica.
AW, zdjęcia Maciej Stroński, autor
Napisz komentarz
Komentarze