Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wybór filtra do akwarium

Dobry system filtracyjny jest niezbędny do funkcjonowania każdego akwarium. Woda w zbiorniku nie jest poddawana samoczynnym procesom oczyszczającym, które mają miejsce w naturalnym środowisku, dlatego to my musimy zapewnić naszemu małemu ekosystemowi wydajny filtr. Na rynku znajdziemy wiele różnych propozycji urządzeń filtracyjnych. Od filtrów wewnętrznych po zewnętrzne, kubełkowe czy kaskadowe – łatwo dobierzemy odpowiednie urządzenie do naszego zbiornika. Jak tego dokonać? Jakie filtry oferują nam sklepy akwarystyczne?
Wybór filtra do akwarium

Rodzaje filtrów akwariowych – podział ze względu na metodę filtracji

Filtry możemy podzielić ze względu na metodę filtracji, a także ze względu na sposób instalacji oraz wydajność urządzeń. I tak, jeżeli mowa o sposobie filtracji, możemy zakupić filtr biologiczny, chemiczny lub filtr mechaniczny.

Filtry biologiczne odpowiadają za filtrację z użyciem bakterii (na przykład bakterii nitryfikujących). Ten rodzaj filtracji jest niezwykle korzystny dla zbiornika – pozwala pozbyć się z wody tak niebezpiecznych związków chemicznych jak amoniak czy azotyny. Popularnym rodzajem filtra biologicznego jest sump, czyli filtr zewnętrzny przelewowy, który zbudowany jest z kilku stref, dzielonych od siebie przez warstwy materiału (w sumpie odbywa się filtracja biologiczna oraz mechaniczna).

Filtr EHEIM Aqua 60. Źródło: akwarystyczny24.pl

Filtry chemiczne wykorzystują takie media filtracyjne, jak węgiel aktywny, który to filtruję wodę z różnych niepożądanych związków chemicznych i substancji.

Ostatnim, najczęściej spotykanym filtrem, jest filtr mechaniczny, wykorzystujący gąbki filtracyjne lub inne media filtracyjne, które za zadanie mają wyłapać większe drobinki zanieczyszczeń, takie jak resztki jedzenia, resztki przemiany materii, zawiesiny i tym podobne.

Podział ze względu na umieszczenie i wydajność filtra

Główny podział możemy w tym wypadku wyznaczyć na filtry zewnętrzne i wewnętrzne. Filtry zewnętrzne cechują się z reguły większa wydajnością, dlatego częściej znajdziemy je w akwariach średnich i większych. Filtry zewnętrzne możemy także podzielić na filtry kubełkowe i kaskadowe. Filtry kaskadowe wyróżniają się tym, że oprócz filtrowania wody, dodatkowo ją dotleniają.

Jak dobrać odpowiedni filtr?

Dobry filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę w akwarium dwukrotnie w ciągu godziny. Zapewnia nam to najlepsze rezultaty. Przy wyborze filtra warto kierować się naszymi potrzebami. Na rynku znajdziemy filtry wykorzystujące wiele metod filtracji na raz, co stanowi świetną inwestycję. Nie należy zapominać, że mimo najlepszych filtrów, wodę w akwarium należy regularnie wymieniać (około 30% wody należy podmienić co około 2 tygodnie).

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama