Ścieżka geocachingowa „Dolina rzeki Ciemnej" posiada 22 przystanki, na których czekają zadania do rozwiązania i dane GPS pomagające przemieszczać się pomiędzy przystankami. Wiedzie alejami i krętymi dróżkami w głąb parku-arboretum, by zatoczyć pętlę i wyprowadzić uczestników zabawy w miejsce, gdzie czeka tajemnicza skrzynia.
Questy o tytułach „Wędrówki dendrologiczne” i „Śladami Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” zawierają wierszowane teksty opisujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Gołuchowa oraz zagadki przybliżające uczestnika zabawy do rozwiązania finałowego hasła. Przede wszystkim jednak pomagają zdobyć wiedzę i odnaleźć ukrytą pieczęć – nagrodę w tej zabawie.
„Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach” jest grą wykraczająca poza teren parku-arboretum. Polega na odwiedzeniu siedmiu ogrodów. Na trasie, poza Ośrodkiem Kultury Leśnej znajdują się Arboretum w Kórniku, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy (UP) w Poznaniu – Leśny Zakład Doświadczalny, Arboretum Leśne w Zielonce, Ogród Dendrologiczny UP w Poznaniu, Palmiarnia Poznańska, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Ogród Roślin Leczniczych. Uczestnicy zabawy odszukują odpowiedzi na pytania umieszczone na karcie gry, które pozwalają odkryć hasło. W każdym z ogrodów została umieszczona pieczątka do przystawienia w dedykowanym miejscu na karcie gry.
Edukacyjne gry terenowe idealnie nadają się do poznawania nowych miejsc i ich historii. Dają mnóstwo frajdy, są bezpłatne, dostępne o każdej porze roku. Przed rozpoczęciem zabawy warto wydrukować materiały ze strony OKL w Gołuchowie. Jeżeli o tym zapomnicie, zajrzyjcie do Muzeum Leśnictwa. Tam znajdziecie questy i grę „Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach”.
Dla turystów z zagranicy Ośrodek przygotował wersję anglojęzyczną przyrodniczego questu „Dendrological hikes” i poetycki spacer „Poethical walk”. Te ulotki są do pobrania jedynie ze strony internetowej.
MIK, fot. OKL
Napisz komentarz
Komentarze